WYJAZD EDUKACYJNY FIZYCZNY

W dniu 26.02.2018r. w ramach Projektu „Przez kształcenie do sukcesu” Gmina Miasta Radomia zorganizowała dla uczniów naszej szkoły wyjazd edukacyjny fizyczny do Warszawy. W wyjeździe uczestniczyło 15 uczniów klas drugich uczęszczających na zajęcia z fizyki prowadzone w oparciu o metodę eksperymentu oraz nauczyciele prowadzący zajęcia w ramach projektu: p. Marzena Jasińska i p. Katarzyna Sołśnia.

Zgodnie z zaplanowanym harmonogramem uczestnicy wycieczki odwiedzili Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Zwiedzanie obiektu rozpoczęło się od prelekcji na temat działalności obiektu wygłoszonej przez Panią mgr inż. Małgorzatę Michalską z Laboratorium Satelitarnych Aplikacji Układów FPGA.

Centrum Badań Kosmicznych PAN (CBK PAN) to interdyscyplinarny instytut naukowy Polskiej Akademii Nauk. Utworzony w 1976 roku, prowadzi za pomocą eksperymentów kosmicznych badania w zakresie fizyki bliskiej przestrzeni kosmicznej, w tym badania Słońca, planet i małych ciał Układu Słonecznego oraz geodynamiki i geodezji planetarnej, a także prace badawczo-rozwojowe w zakresie technologii satelitarnych i technik kosmicznych dla badań Ziemi. CBK PAN brało udział w najbardziej prestiżowych międzynarodowych misjach kosmicznych: CASSINI (badania Saturna i jego księżyca, Tytana), INTEGRAL (kosmiczne laboratorium wysokich energii), HERSCHEL (badania chłodnych obiektów Wszechświata, w tym komet), MARS EXPRESS (orbiter marsjański) czy ROSETTA (misja do komety). W Centrum zbudowano ok. 70 przyrządów, które zostały wyniesione w przestrzeń kosmiczną na pokładach satelitów i sond międzyplanetarnych.

Uczniowie zostali zapoznani z laboratoriami oraz projektami prowadzonymi w dziedzinie robotyki oraz mechatroniki satelitarnej między innymi z projektem Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) – „LOOP – Landing Once on Phobos”:

http://rzeczo.pl/polscy-naukowcy-pomoga-wyladowac-na-ksiezycu-marsa/

Następnie uczniowie wzięli udział w zajęciach praktycznych dotyczących ustawiania urządzenia imitującego łazik kosmiczny w celu uzyskania swobodnego ruchu beztarciowego w płaszczyźnie .

Po opuszczeniu Centrum Badań Kosmicznych uczestnicy wycieczki zjedli obiad w restauracji Rewers i wraz z przewodnikiem udali się na zwiedzanie Starego Miasta w Warszawie.

W drodze powrotnej dodatkową atrakcją była przechadzka po zadaszonym i oszklonym tarasie widokowym Lotniska Chopina w Warszawie. Niezapomnianą ciekawostką był monitor, na którym wyświetlano obraz z radaru, pokazujący starty i lądowania samolotów na lotnisku.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress