Nasi uczniowie na wystawie w Elektrowni

Uczniowie klasy Ib i Id wraz z opiekunami p. K. Piastą, p. K. Łosiak i p. A. Wiatrak odwiedzili 15 lutego w piątek Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w ramach zajęć wiedzy o kulturze. Okazją do wizyty w muzeum była wystawa polskiego artysty awangardowego Andrzeja Paruzela pt. „Szczekał na mnie wnuk psa, który szczekał na Strzemińskiego”.

Wizyta w centrum sztuki rozpoczęła się od zapoznania uczniów z historią miejsca, powstaniem Elektrowni oraz zadaniami jakie stawia sobie instytucja.

Wystawa prac Andrzeja Paruzela przygotowana specjalnie dla radomskiej Elektrowni po raz pierwszy pokazuje twórczość artysty w ramy klasycznej retrospektywy, przedstawiając kolejne jej etapy na tle innych zjawisk w sztuce polskiej i powszechnej tego czasu. Pokaz podkreśla szereg cech szczególnych postawy Paruzela m.in. tworzenie fikcyjnych historii. Tytuł wystawy zaczerpnięty został z jednego z wykładów artysty jako przykład licznych relacji Paruzela z innymi artystami i z historią sztuki. Uczniowie poprzez wystawę, która jednocześnie dokumentuje poprzez postać artysty kilka istotnych wątków polskiej sztuki, m.in. działania wyrosłe z filmowego środowiska łódzkiego czy środowiska niezależne lat 80, mogli poznać ważne idee i nurty historii sztuki II połowy XX wieku i przełomu XX i XXI.

Planujemy kolejne lekcje w instytucjach kultury z cyklu „Spotkania ze sztuką” w ramach wok-u. Już wkrótce wystawa w Łaźni.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress