Nasi uczniowie wyróżnieni w ogólnopolskim programie historycznym

          Artykuł historyczny napisany przez uczniów „Konarskiego” wyróżniony przez jury i organizatorów w ogólnopolskim programie.

          „Historionauci” to program edukacji historycznej, którego organizatorami byli: Centrum Edukacji Obywatelskiej i Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Skierowany był do uczniów szkół podstawowych (klas VI- VIII), gimnazjalnych i ponadpodstawowych. Do programu przystąpiło kilkadziesiąt placówek z całej Polski. Przez kilka miesięcy uczestnicy szukali śladów przeszłości w wybranych muzeach, zarówno w narodowych jak i regionalnych. W ramach swoich działań uczniowie pisali artykuły oraz tworzyli padlety opowiadające o odzyskaniu niepodległości poprzez opisanie historii wybranego eksponatu: obrazu, grafiki, dokumentu, fotografii, przedmiotu codziennego użytku.

          Uczniowie z X LO im. St. Konarskiego: Gabriel Głuch i Krzysztof Kośla wraz z nauczycielkami: Danutą Karoń i Ewą Wziątek nawiązali współpracę z Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Podczas lekcji muzealnej w tej placówce, którą poprowadził Krzysztof Skarżycki zwiedzili wystawę „Radomianie na drodze do niepodległości”, obejrzeli eksponaty i poznali ich historię. Ostatecznego wyboru dokonali po konsultacjach z pracownikiem muzeum. Eksponatem, który szczególnie ich zainteresował i poprzez jego historię opowiedzieli o odzyskaniu niepodległości w Radomiu był puchar marszałka Hindenburga. Obiekt został sfotografowany i opisany, a efektem końcowym było stworzenie padletu i napisanie artykułu historycznego: „Puchar żelaznego bohatera – żelaznego czasu. Kielich Paula von Hindenburga w Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu”.

           Praca uczniów z Konarskiego została wyróżniona przez profesjonalne jury i po dwuetapowej ocenie merytorycznej znalazła się w gronie 14 najlepszych artykułów, które zostały opublikowane na portalu:

https://www.historiaposzukaj.pl/miejsca,907,historionauci_puchar.html?fbclid=IwAR3xmRp2dO8cMSpKI_gKFCylQlhCpAnDuxYxGoFAaWuuh2bQO3a8xFHyn-M

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress