Europejski Dzień Języków Obcych

Europejski Dzień Języków Obcych został ustanowiony przez Radę Europy i Unię Europejską 26 września 2001 roku. Celem tego święta jest ukazanie różnorodności językowej i promowanie różnorodności kulturowej. Szkolne Koło Wolontariatu postanowiło na stałe umieścić w kalendarzu imprez szkolnych obchody tego Dnia.

Postawiliśmy na języki niewerbalne. 23 września gościliśmy panią Joannę Witkowską z psem Bunią z warszawskiej Fundacji Vis Maior, która przybliżyła nam język komunikacji osób niewidomych. Pani Małgorzata Nowicka ze Społecznego Ośrodka Szkolno Wychowawczego dla dzieci niesłyszących opowiedziała o języku migowym, o sposobach komunikacji osób niesłyszących.

26 września postawiliśmy na język sztuki. Nasze zaproszenie przyjęła pani Katarzyna Gac wraz z uczniami VII LO im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, którzy dali pokaz pięknej, energetycznej zumby. Pozostając w klimacie tańca, młodzi tancerze z formacji Rockstep: Patrycja Karlikowska i Hubert Banasik zaprezentowali tańce: sambę i cha chę. Chętni mogli zatańczyć wraz z mistrzami na szkolnej scenie. Nasz gość redaktor Anna Papis z Radia Dla Ciebie opowiedziała o języku radiowców, języku bez oprawy wizualnej. Na koniec posłużyliśmy się plastycznymi środkami wyrazu. Samorządy klas pozostawiły odcisk swoich dłoni, kreując drzewo – symbol siły, odradzającego się życia. Poprzez grę kolorów, wyrazili swoje uczucia i emocje. W naszej szkole języki obce już nie są obce. Pokazaliśmy, że choć mówimy różnymi językami, to łączy nas jedno – chęć wspólnego tworzenia, poznawania się nawzajem. Relacje z tego Dnia wysłaliśmy na adres Rady Europy i w ten sposób dołączyliśmy do społeczności europejskiej obchodzącej to święto.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress