American Corner

Pierwsze spotkania do American Corner

Szanowni Państwo,
na pierwsze spotkania do American Corner Radom zapraszamy już w tym tygodniu. Wstęp wolny. Nie ma potrzeby rejestracji. Więcej informacji na temat placówki oraz szczegółowe opisy wydarzeń znajdziecie na:
 
popJanuary 2023 in AmCRadom (daty godz) (1).png
Z życzeniami wszelkiej pomyślności na nowy rok,
Zespół American Corner Radom


English Speaking Wednesdays – harmonogram – darmowe zajęcia językowe w American Corner Radom

Szanowni Państwo,
 
nasz Conversation Club transformuje na English Speaking Wednesdays. Co się zmienia? Więcej prowadzących, nowe tematy dot. kultury USA, ale także większy zakres zagadnień stricte gramatycznych. Będziemy pracować również nad wypowiedziami pisemnymi. Spotkania w j. angielskim. Wstęp wolny. Nie ma potrzeby rejestracji. Spotkania przeznaczone dla osób, które chcą szlifować umiejętność komunikacji w j. ang. pod okiem profesjonalnych lektorów, w tym native speakers prosto ze Stanów Zjednoczonych.
ENGLISH SPEAKING WEDNESDAYS – schedule:
always FROM 16:30 TILL 17:45 PM
January:
4th – teacher: KALINA
11th – teacher: CHASE (USA)
18th – teacher: KALINA
25th – teacher: CHASE (USA)
February:
1st – teacher: CHASE (USA)
8th – teacher: KALINA
15th – teacher: ? surprise
22nd -teacher: KALINA
March:
1st – teacher: CHASE (USA)
8th – teacher: KALINA
15th – teacher: CHASE (USA)
22nd – teacher:KALINA
29th – teacher: CHASE (USA)
April:
5th – teacher:KALINA
12th – teacher:CHASE (USA)
19th – teacher: KALINA
26th – teacher:CHASE (USA)
Zapraszamy serdecznie osoby w każdym wieku. Czekamy na Państwa już w styczniu.
Co więcej w programie w nadchodzącym roku? Tego dowiecie się Państwo wkrótce.
Śledźcie nas na:
Z pozdrowieniami,
Karolina Adamczyk
American Corner Radom Coordinator

American Corner Radom

ul.Traugutta 31/33

tel. 572 012 005


POZNAJ AMERYKĘ – NOWY CYKL SPOTKAŃ W J. POLSKIM W AMERICAN CORNER RADOM

SZANOWNI PAŃSTWO,
stary rok się kończy. Wkrótce rozpocznie się nowy, a to oznacza nowe programy, nowe inicjatywy i nowe wydarzenia w centrum AMERICAN CORNER RADOM. Już dziś przedstawiamy państwu nowy cykl wykładów POZNAJ AMERYKĘ, podczas których będziemy rozmawiać o historii, kulturze, edukacji czy geografii Stanów Zjednoczonych. Nie zabraknie nieoczywistych historii i wspólnych dyskusji. Poniżej harmonogram spotkań w ramach tej serii:
🇺🇸05.01 “OD 13 KOLONII DO NAJPOTĘŻNIEJSZEGO PAŃSTWA ŚWIATA – CZYLI JAK POWSTAŁY STANY ZJEDNOCZONE.”
🇺🇸21.02 “AZJATYCKIE WYCIECZKI CZYLI AMERYKA KONTRA JAPONIA, KOREA I WIETNAM”
🇺🇸02.03 “DLACZEGO OSIOŁ NIE MOŻE SPAĆ W WANNIE, W ARIZONIE – CZYLI JAK DZIAŁA AMERYKAŃSKIE PRAWO”.
🇺🇸27.04 “PACZKA OD CIOCI Z AMERYKI – CZYLI HISTORIA STOSUNKÓW POLSKO – AMERYKAŃSKICH”
Spotkania będą się odbywały w godzinach 15:30 – 17:00 w sąsiadującym Centrum Aktywności Seniora (ul. Traugutta 31/33)
Tym razem wszystko w j. polskim. Wstęp wolny. Nie ma potrzeby rejestracji. Spotkania poprowadzi – anglistka, amerykanistka, tłumaczka j. ang – Kalina Szewczyk.
Zapraszamy,
Karolina Adamczyk
American Corner Radom Coordinator
American Corner Radom

ul.Traugutta 31/33

tel. 572 012 005


PASS YOUR MATURA WITH FLYING COLOURS + CONVERSATION CLUB – NAJBLIŻSZE SPOTKANIE W AMERICAN CORNER RADOM

Najbliższe zajęcia z cyklu PASS YOUR MATURA WITH FLYING COLOURS w j. ANG skierowane w szczególności do tegorocznych maturzystów już w środę o godz. 15:00 w American Corner Radom przy ul. Traugutta 31/33
Wstęp wolny. Konwersacje w j. angielskim.
Prowadzenie – Kalina Szewczyk – tłumaczka i lektorka j. ANG
Gościnnie: Chase Brame (USA)
Nie obowiązują zapisy. Zapraszamy przede wszystkim młodzież, która chce doskonalić swoje umiejętności mówienia w j. ang.
Chwilę potem – bo już o 16:30 – 17:45 – startujemy z CONVERSATION CLUB (drugie spotkanie). Tym razem zaproszenie kierujemy do wszystkich, którzy porozumiewają się w j. ang. przynajmniej w stopniu komunikatywnym i chcieliby doskonalić swoje zdolności pod okiem profesjonalnych lektorów.
Prowadzenie – Kalina Szewczyk – tłumaczka i lektorka j. ANG
Gościnnie: Chase Brame (USA)
Tutaj również NIE obowiązują zapisy.
Do zobaczenia,
Zachęcamy do udziału i przekazania powyższej info. osobom, które mogą być zainteresowane udziałem.
Karolina Adamczyk
American Corner Radom Coordinator

 Zaproszenie na cykl webinarów – “Cyber(nie)bezpieczeństwa

Szanowni Państwo,

Ambasada USA i American Corners zapraszają nauczycieli, rodziców i młodzież na cykl bezpłatnych warsztatów online pt.: Cyber(nie)bezpieczeństwa – jak się chronić”.

Nauczyciel i ekspert Łukasz Gierek zaprasza do świata bezpiecznego Internetu, pokaże jak weryfikować  informacje, jak rozpoznać trolla i uniknąć manipulacji oraz dostępu nieproszonych osób do naszych wrażliwych danych.

Spotkania będą odbywać się w języku polskim w czwartki w godz.  18:00 – 19:30.  Można uczestniczyć w dowolnie wybranych warsztatach.
Uczestnicy i uczestniczki, którzy się zarejestrują i wezmą udział we wszystkich spotkaniach  otrzymają certyfikat poświadczający ukończenie całego cyklu. 

Osobom zarejestrowanym prześlemy link do wydarzenia na platformie MS Teams na adres email podany przy rejestracji.

Cykl “Cyber(nie)bezpieczeństwa” składa się z 4 webinariów na poniższe tematy: 

12.05.2022  18:00
Jak fake news staje się newsem, a hate speech nowomową.
Albert Einstein powiedział kiedyś, iż „Wadą cytatów internetowych jest to, że każdy od razu wierzy w ich prawdziwość” -postaramy się udowodnić, iż słowa wybitnego uczonego są rzeczywiście prawdą, a może nie są? Co w dzisiejszym świecie jest prawdą, a co fałszem? Jak nie płynąć z falą fake newsów i segregować wiadomości z mediów społecznościowych. Jak walczyć z hejtem? O tym wszystkim dowiesz się na tym webinarze.

Link do rejestracjibit.ly/formularz_hate_i_fake


19.05.2022 18:00
Dezinformacja w sieci, czyli ciemna strona Internetu.
Wojna w XXI wieku przeniosła się do mediów cyfrowych. Gdy kiedyś zastanawialiście się jak wyglądałaby nowoczesna wojna w dobie mediów społecznościowych – to właśnie ona trwa. Została poprzedzona cyberalertami, atakami na infrastrukturę informatyczną kraju, sianiem paniki i szeroko pojętą dezinformacją – i to wszystko działo się wtedy, gdy jeszcze wojny oficjalnie nie rozpoczęto. Szeroko dostępne mass media, brak możliwości dezaktywacji Internetu w kraju atakowanym spowodowały, iż docierają do nas różne newsy, tak więc – jak odróżnić prawdę od fałszu, jak nie ulec propagandzie, jak nie udostępnić tego, czego nie powinniśmy – aby nie siać dezinformacji i paniki, jak rozpoznać trolla Internetowego, czy jak nie dać się zmanipulować informacją – o tym wszystkim dowiecie się na tym webinarze.

Link do rejestracjibit.ly/formularz_dezinformacja

26.05.2022 18:00
Socjotechniki i inne formy “cybermanipulacji”.
“Dzień dobry, ja dzwonię do Pani/ Pana z programu czysty powiat /twoje województwo dba o zdrowie/ z prezentacją fantastycznych, super niepotrzebnych produktów w fantastycznej, super dużej cenie, gdzie do odebrania ma Pan/Pani wyjątkowy gadżet. Mogę też dzwonić do Pana/Pani w nietypowej sprawie – włamania na Państwa konto bankowe, ale mogę też wysłać fałszywego sms, sfałszować stronę banku lub… no właśnie – możliwości i prób oszukiwania zwykłego obywatela jest mnóstwo, niestety, nie znając mechanizmów internetowych lub socjotechnik coraz bardziej dajemy się oszukiwać.  Jak być bezpiecznym, jak weryfikować informacje, jak nie dać się wyprowadzić w socjologiczno- marketingowy ciemny róg – dowiesz się na tym webinarze.”

Link do rejestracjibit.ly/formularz_cybermanipulacja

 

02.06.2022 18:00
Deepfake – coraz bardziej prawdziwa nieprawda.
Kłamstwo w kooperacji z nowoczesną technologią, bardzo sprawnie potrafi udawać prawdę, logika i kultura nie mają szans, aby bez odpowiedniej wiedzy wydostać się z mrocznej studni nieprawdy i manipulacji. Tym  właśnie jest deepfake – nowoczesna technologia, która była do tej pory przyjmowana jako ciekawostka z krainy sci-fi, czy jako pokaz możliwości telewizji i mediów przyszłości – dziś stała się skutecznym orężem w sianiu nieprawdy i dezinformacji. Orężem  bardzo potrzebnym, aby sterować społeczeństwem, ale także aby być częścią taktyki wojskowej zmieniającej losy świata. Czy da się odróżnić foto manipulację od prawdy – są na to sprawdzone metody, o których opowiem, czy da się odróżnić deepfake od prawdy… na to pytanie postaram się odpowiedzieć na tym webinarze.

Link do rejestracjibit.ly/formularz_deepfake

Pozdrawiamy serdecznie,

Zespół American Corner Radom


American Corner – OPTYMALIZACJA PRACY MÓZGU

Szanowni Państwo,
choć Międzynarodowy Tydzień Mózgu – Brain Awareness Week – oficjalnie skończył się 20 marca, my nie postawiliśmy jeszcze swojej kropki nad i:)
We wtorek – 22 marca – zapraszamy na drugie spotkanie z dr Iwoną Piątkowską, podczas którego wspólnie porozmawiamy o tym, ważącym ok 1,5 kg. organie, który pochłania ok. 20 % całej naszej energii.
Ci, którzy byli z nami w zeszłym tyg. we wtorek uzupełnią i poszerzą swoją wiedzę. Nowi uczestnicy otrzymają pełenzakres ważnych informacji i ciekawostek na temat tego jak jedzenie wpływa na funkcjonowanie naszego mózgu.
Zapraszamy. Wstęp wolny. Obowiązuje rejestracja: https://tiny.pl/94vr5
Data: Wtorek, 22.03.2022
Godz: 11:00 – 12:15
J. polski
Prelegent: dr Iwona Piątkowska
Temat: OPTYMALIZACJA PRACY MÓZGU. Jedzenie dla zdrowia i optymalizacji pracy mózgu
Na zgłoszenia czekamy do wtorku do godz. 10:30. W odpowiedzi przyślemy Wam link do pokoju na zoomie.
Po tym czasie formularz rejestracyjny zostanie zamknięty.
Szczegóły:
OPTYMALIZACJA PRACY MÓZGU
Jedzenie dla zdrowia i optymalizacji pracy mózgu
Mózg jest nie tylko wyjątkowo wrażliwy na to, co jemy, ale wręcz w dużej mierze zbudowany ze składników dostarczanych z dietą. Jego zdrowie, sprawność i możliwie najmniejsza utrata funkcji w procesie starzenia zależą od tego, po jakie jedzenie sięgamy oraz od tego, czego staramy się unikać. Ponadto, wbrew coraz częstszym przekazom, mają niewiele wspólnego z drogą i skomplikowaną suplementacją. Najskuteczniejsze metody są najprostsze – wszystko, co wiesz o jedzeniu, które wesprze Twoje serce i układ krążenia, będzie prawdą w kontekście wspierania mózgu i układu nerwowego.
Podczas spotkania poznasz nie tylko zalecenia i protokoły żywieniowe ukierunkowane na optymalizację pracy mózgu, ale także informacje o mechanizmach ich działania. Tak, abyś nie tylko wiedział, co jest ważne, ale także rozumiał, dlaczego. W końcu…jak często wdrażasz coś, czego nie rozumiesz?
Usłyszysz między innymi:
· związku między stężeniem glukozy we krwi, mgłą mózgową, wahaniami nastroju i neuro zapaleniem;
· czemu choroba Alzheimera jest nazywana cukrzycą typu 3., dlaczego kierowanie się wartością indeksu glikemicznego przy komponowaniu diety jest nieco przecenione i jakie są alternatywy;
· które rodzaje tłuszczów stanowią „cegiełki” budujące mózg i są konieczne dla integralności komórek nerwowych;
· o roli wody i soli – czyli dwóch elementach niezbędnych do „przewodzenia prądu w mózgu”;
· dlaczego kawa to „miecz obosieczny”: stymulant, który chroni Cię przed chorobą Alzheimera i cukrzycą typu 2, lecz także napój, który wypity zbyt późno uniemożliwi mózgowi nocne czyszczenie i regenerację (nawet jeśli twierdzisz, że po kawie zasypiasz bez problemu);
· o jagodach, borówkach i zawartych w nich antocyjanach – czyli o przeciwzapalnej potędze koloru.
Wszystko podane lekko, z humorem i równocześnie w zgodzie z aktualną wiedzą naukową. Po to, aby pomóc Ci lepiej zrozumieć swoje ciało (włącznie z mózgiem) i dokonywać świadomych, sprzyjających zdrowiu decyzji.
dr Iwona Piątkowska
Dietetyk, doktor nauk o kulturze fizycznej w zakresie nauk biomedycznych; certyfikowana instruktorka oddychania metodą Butejki; instruktorka rekreacji ruchowej ze specjalizacjami kinezygerontoprofilaktyka i fitness oraz ćwiczeń psycho-relaksacyjnych opartych na systemie Pilatesa.
Wykładowca akademicki. Tłumacz języka angielskiego i niemieckiego – głównie publikacji z zakresu nauk o zdrowiu. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, Akademii Wychowania Fizycznego oraz Szkoły Głównej Turystyki i Hotelarstwa.
Zapraszamy,
Zespół American Corner Radom

American Corner Radom
ul.Traugutta 31/33
tel. 572 012 005

Ogłoszenia American Corner

Drodzy Państwo,

wspólnie z Akademią Nauk Stosowanych w Radomiu zapraszamy Państwa na bezpłatny webinar, podczas którego naszym gościem będzie znany radomianin – historyk, reżyser, autor scenariuszy oraz twórca widowisk historycznych – Przemysław Bednarczyk. 

Już w najbliższy poniedziałek 14 marca zapraszamy, nie tylko pasjonatów historii, na spotkanie poświęcone historii wieloletniej współpracy między wojskami polskimi i amerykańskimi.

Polacy i Amerykanie to narody, które niezwykle cenią sobie wolność. Nic więc dziwnego, że losy walki o niepodległość Polski i Stanów Zjednoczonych często się przeplatały.
O szczegółach tej współpracy oraz o bezpieczeństwie wewnętrznym porozmawiamy na spotkaniu zatytułowanym:
“Polsko-Amerykańskie braterstwo broni w walce o wolność i bezpieczną przyszłość od XVIII do XX wieku”.
Organizatorzy: American Corner Radom, Akademia Nauk Stosowanych w Radomiu 
Prelegent: Przemysław Bednarczyk – znany radomski historyk, reżyser, autor scenariuszy, widowisk historycznych, rysownik – człowiek wielu talentów.
Kiedy: 14 marca (poniedziałek) 2022/ godz. 18.00-19.15
Gdzie: platforma ZOOM
Spotkanie w języku polskim/wstęp wolny,
Osoby zarejestrowane otrzymają link do spotkania.
Link do rejestracji: https://tiny.pl/94n1q
W odpowiedzi na rejestrację, przyślemy Państwu bezpośredni link do spotkania na platformie ZOOM.
ZAPRASZAMY!
 Zapraszamy,

SZANOWNI PAŃSTWO, 

 przedstawiamy Wam kolejny program organizowany przez American Corner Radom. Zadbajmy wspólnie o nasze dobre samopoczucie i właściwą pracę mózgu, a co za tym idzie całego ciała. Zapraszamy na darmowy webinar w języku polskim z dr Iwoną Piątkowską.
Szczegóły na temat programu i rejestracji znajdziecie Państwo poniżej:
 OPTYMALIZACJA PRACY MÓZGU

Jedzenie dla zdrowia i optymalizacji pracy mózgu

17 marca (czwartek), godz. 16:00 – 17:15

Spotkanie online na platformie zoom.

Spotkanie w j. polskim

Wstęp wolny

Mózg jest nie tylko wyjątkowo wrażliwy na to, co jemy, ale wręcz w dużej mierze zbudowany ze składników dostarczanych z dietą. Jego zdrowie, sprawność i możliwie najmniejsza utrata funkcji w procesie starzenia zależą od tego, po jakie jedzenie sięgamy oraz od tego, czego staramy się unikać. Ponadto, wbrew coraz częstszym przekazom, mają niewiele wspólnego z drogą i skomplikowaną suplementacją. Najskuteczniejsze metody są najprostsze – wszystko, co wiesz o jedzeniu, które wesprze Twoje serce i układ krążenia, będzie prawdą w kontekście wspierania mózgu i układu nerwowego.

Podczas spotkania poznasz nie tylko zalecenia i protokoły żywieniowe ukierunkowane na optymalizację pracy mózgu, ale także informacje o mechanizmach ich działania. Tak, abyś nie tylko wiedział, co jest ważne, ale także rozumiał, dlaczego. W końcu…jak często wdrażasz coś, czego nie rozumiesz?

Usłyszysz między innymi:

·             związku między stężeniem glukozy we krwi, mgłą mózgową, wahaniami nastroju i neuro zapaleniem;

·             czemu choroba Alzheimera jest nazywana cukrzycą typu 3.,  dlaczego kierowanie się wartością indeksu glikemicznego przy komponowaniu diety jest nieco przecenione i jakie są alternatywy;

·             które rodzaje tłuszczów stanowią „cegiełki” budujące mózg i są konieczne dla integralności komórek nerwowych;

·             o roli wody i soli – czyli dwóch elementach niezbędnych do „przewodzenia prądu w mózgu”;

·             dlaczego kawa to „miecz obosieczny”: stymulant, który chroni Cię przed chorobą Alzheimera i cukrzycą typu 2, lecz także napój, który wypity zbyt późno uniemożliwi mózgowi nocne czyszczenie i regenerację (nawet jeśli twierdzisz, że po kawie zasypiasz bez problemu);

·             o jagodach, borówkach i zawartych w nich antocyjanach – czyli o przeciwzapalnej potędze koloru.

Wszystko podane lekko, z humorem i równocześnie w zgodzie z aktualną wiedzą naukową. Po to, aby pomóc Ci lepiej zrozumieć swoje ciało (włącznie z mózgiem) i dokonywać świadomych, sprzyjających zdrowiu decyzji.

 dr Iwona Piątkowska

Dietetyk, doktor nauk o kulturze fizycznej w zakresie nauk biomedycznych; certyfikowana instruktorka oddychania metodą Butejki; instruktorka rekreacji ruchowej ze specjalizacjami kinezygerontoprofilaktyka i fitness oraz ćwiczeń psycho-relaksacyjnych opartych na systemie Pilatesa.

Wykładowca akademicki.  Tłumacz języka angielskiego i niemieckiego – głównie publikacji z zakresu nauk o zdrowiu. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, Akademii Wychowania Fizycznego oraz Szkoły Głównej Turystyki i Hotelarstwa.

JAK SIĘ REJESTROWAĆ NA SPOTKANIE:

Uprzejmie prosimy o rejestrację poprzez poniższy formularz:

https://tiny.pl/94vr5

W odpowiedzi prześlemy Państwu bezpośredni link do spotania.

Z pozdrowieniami,

Zespól American Corner
American Corner Radom
ul.Traugutta 31/33
tel. 572 012 005

 DRODZY PRZYJACIELE AMERICAN CORNER

zapraszamy na trzecią część warsztatu z cyklu SOCIAL MEDIA NINJA, podczas którego skupimy się na INSTAGRAMIE.
Nasz specjalista Mikołaj Ulikowski – opowie m.in. o:
 • sprawnym zarządzaniu INSTAGRAMEM i wizerunkiem swojej firmy w social mediach,
 • płatnej reklamie na INSTAGRAMIE i o tym jak ją “programować”,
 • przypomnimy o co chodzi z tymi “rolkami”, jak je dobrze wykorzystywać i dlaczego warto na nich “jeździć”,
 • przykładach z Waszych firm, itd.
Spotkanie już jutro (środa, 8 grudnia) o godz. 18:00 w naszym wirtualnym pokoju na zoomie.
Jeśli chcecie dołączyć, prosimy o osobny e-mail library.acradom@gmail.com; w temacie wpisujemy TAK. W odpowiedzi prześlemy Wam link do naszego pokoju na zoomie.
Wstęp wolny. Ilość miejsc ograniczona. Spotkanie w j. polskim. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Zapraszamy,
Zespół American Corner Radom


American Corner – Gorąco polecamy i serdecznie zapraszamy!

Michał Zaborski Quartet: „Feeling Earth”

6 listopada 2021 (sobota), godz. 18.00, ul. Żeromskiego 56,
Wstęp wolny

Koncert stanowi swego rodzaju zwiastun nadchodzącego 20. Radomskiego Festiwalu Jazzowego.

Michał Zaborski – altowiolista, kompozytor, absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Działalność w różnych obszarach, zarówno muzyki klasycznej jak i szeroko rozumianej muzyki improwizowanej, pozwala mu na kreowanie indywidualnego stylu, dzięki czemu muzyk wymyka się jednoznacznym klasyfikacjom. Artysta stale poszukuje nowych środków wyrazu eksplorując nieznane możliwości jakie daje altówka – dotychczas śladowo wykorzystywana we współczesnym języku jazzowym.

Skład zespołu: Michał Zaborski – altówka, Nikola Kołodziejczyk – fortepian, Maciej Szczyciński – kontrabas, Michał Bryndal – perkusja

Pozdrawiamy serdecznie,

American Corner Radom

Może być zdjęciem przedstawiającym co najmniej jedna osoba, ludzie grający na instrumentach muzycznych i gitara

Co warto zobaczyć w Kalifornii?

Drodzy uczniowie,
zachęcam do zapoznania się z prezentacją na temat Kalifornii. Pracę tę przygotowała dla nas uczennica klasy 2B, Nina Sobczyk.
Miłego oglądania! 🙂
Urszula Rapczyńska


Robert Burns’ Night – 25th January


Wesołych Świąt od American Corner


Thanksgiving Facts and Trivia

Thanksgiving Day is one of those joyous events we celebrate with lots of love and gratitude. It’s a very significant day in United States and the world over. These facts and trivia will not only enhance your knowledge about Thanksgiving Day, but also, let you share them with everyone who would like to enjoy the Day with more zeal and enjoyment. Happy Thanksgiving!

  Thanksgiving Day is celebrated on the fourth Thursday in November in the United States.

  By the fall of 1621 only half of the pilgrims, who had sailed on the Mayflower, survived. The survivors, thankful to be alive, decided to give a thanksgiving feast.

  Thanksgiving Day is celebrated on the second Monday in October in Canada.

  The Plymouth Pilgrims were the first to celebrate the Thanksgiving.

  The pilgrims arrived in North America in December 1620.

  The Pilgrims sailed across the Atlantic Ocean to reach North America.

  The pilgrims sailed on the ship, which was known by the name of ‘Mayflower’.

  They celebrated the first Thanksgiving Day in the fall of 1621.

  Thanksgiving became a national, US holiday 200 years later, by President Lincoln in 1863. The campaign to make it a national holiday by sending letters lasted for 17 long years. Credit goes to Sarah Josepha Hale, the lady, who also wrote the popular song “Mary had a Little Lamb”.

  The pilgrims did not serve pumpkin pie, Rather, they made stewed pumpkin at the first Thanksgiving feast.

  They celebrated the first Thanksgiving Day at Plymouth, Massachusetts.

  The drink that the Puritans brought with them in the Mayflower was the beer.

  The Wampanoag Indians were the people who taught the Pilgrims how to cultivate the land.

  The Pilgrim leader, Governor William Bradford, had organized the first Thanksgiving feast in the year 1621 and invited the neighbouring Wampanoag Indians also to the feast.

  The first Thanksgiving feast was held in the presence of around ninety Wampanoag Indians and the Wampanoag chief, Massasoit, was also invited there.

  The first Thanksgiving celebration lasted three days.

  President George Washington issued the first national Thanksgiving Day Proclamation in the year 1789 and again in 1795.

  The state of New York officially made Thanksgiving Day an annual custom in 1817.

  Sarah Josepha Hale, an editor with a magazine, started a Thanksgiving campaign in 1827 and it was result of her efforts that in 1863 Thanksgiving was observed as a day for national thanksgiving and prayer.

  Abraham Lincoln issued a ‘Thanksgiving Proclamation’ on third October 1863 and officially set aside the last Thursday of November as the national day for Thanksgiving. Whereas earlier the presidents used to make an annual proclamation to specify the day when Thanksgiving was to be held.

  President Franklin D. Roosevelt restored Thursday before last of November as Thanksgiving Day in the year 1939. He did so to make the Christmas shopping season longer and hus stimulate the economy of the state.

  Congress passed an official proclamation in 1941 and declared that now onwards Thanksgiving will be observed as a legal holiday on the fourth Thursday of November every year.

  At the original Thanksgiving, there was no milk, cheese, bread, butter, mashed potatoes, corn or pumpkin pie.

  It has been estimated that 88% of Americans eat turkey at Thanksgiving.

  The famous Macy’s Thanksgiving Day Parade began in the 1920’s.

  According to Guinness World Records, the largest pumpkin pie ever baked was 12 feet in diameter and 2,020 pounds.

  No turkey or spoons were there in the first thanksgiving.

  You might find it hard to believe, but the first thanksgiving was pure vegeterian, with pumpkins and cranberries.

  President Pardons a turkey
Every year, the president officially pardons a turkey from being killed for dinner. The tradition started with president Truman in 1945, and continues till this day.

  Tradition of football on Thanksgiving day
Classic thanksgiving games were started in 1920 by the NFL, and since then, the Dallas Cowboys and Detroit Lions have hosted games on turkey day. Very late, in 2006, it saw addition of a third game with other teams taking part

  About 46 million turkeys are eaten in America for Thanksgiving dinner.

  The state of California consumes the most amount of turkey.

  According to the Guinness Book of Records, The heaviest turkey on record weig


Rekrutacja na letnie programy SUSI w Stanach Zjednoczonych w 2019r.

Ambasada Stanów Zjednoczonych ogłasza nabór do udziału w programie „Summer 2019 Study of the United States Institute for Scholars”. Program jest adresowany do wykładowców, pracowników uniwersyteckich, ekspertów instytucji badawczych lub organizacji pozarządowych, którzy prowadzą wykłady, programy lub szkolenia dotyczące tematyki Stanów Zjednoczonych.  Koszty uczestnictwa pokrywa Departament Stanu USA.

Prosimy o przesyłanie zgłoszeń do 9 grudnia.

Serdecznie zapraszamy.

OPIS PROGRAMU I REKRUTACJI 
Szanowni państwo,

Właśnie ruszamy z naborem!!!
Czekamy na Wasze zgłoszenia do warsztatów ABC pracy przed kamerą organizowanych w ramach Kameralnego Lata 2018. Wszystkie szczegóły i formularze aplikacyjne poniżej:) Wydarzenie realizowane dzięki wsparciu U.S. Embassy Warsaw .
📽🎥📽 ABC PRACY PRZED KAMERĄ 🎥📽🎥
Na zajęciach popracujemy nad:
🎞 rozwinięciem wrażliwości scenicznej i warsztatu aktorskiego,
🎞 poprawną wymową, impostacją głosu, świadomością własnego ciała,
🎞 niwelowaniem stresu związanego z rolą,
🎞 oswojeniem z kamerą oraz świadomym budowaniem aktorskiego wizerunku.
Z młodzieżą spotkają się aktorzy: Anna Mucha, Katarzyna Dorosińska, Adam Majewski, Łukasz Węgrzynowski i Marek Braun oraz gość specjalny – amerykański aktor i wokalista Gerard Edery.
Czekamy na młodzież w wieku 15 – 20 lat. Nabór trwa do 22 czerwca.
Regulamin i formularz znajdziecie tu: https://bit.ly/2LFdz4b.
Ta część festiwalu powstaje w szczególnej współpracy z American Corner Radom, Łaźnia – Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria oraz U.S. Embassy Warsaw.
Jeśli ta informacja nie dotyczy państwa, bardzo prosimy o przekazanie jej osobom które mogłyby być zainteresowaneudziałem w warsztatach.
Pozdrawiamy serdecznie,

Zespół American Corner Radom


KAMERALNE LATO szuka wolontariuszy
 
Wolontariat na KAMERALNYM LECIE jest ciekawą propozycją na spędzenie pierwszego tygodnia lipca – można podejrzeć „od kuchni”, jak wygląda organizacja festiwalu filmowego, a także zdobyć doświadczenie zawodowe. Organizatorzy zapraszają do współtworzenia wydarzenia.
 
Jakie będą obowiązki wolontariusza?
 
Wolontariusze pomagają w organizacji recepcji festiwalowej, obsłudze technicznej projekcji filmowych, dokumentacji fotograficznej, biurze prasowym, opiece nad gośćmi (także zagranicznymi), animacjach podczas sekcji dziecięcej i wielu innych zadaniach. Wolontariat trwa od 30 czerwca do 8 lipca.
 
Jakie są korzyści?
 
Wolontariat można zaliczyć do praktyk zawodowych. Można go również wpisać do CV, ponieważ organizatorzy przygotują certyfikaty odbytego wolontariatu. Pracując przy tak dużym wydarzeniu kulturalnym można poznać wielu ludzi z branży filmowej, a także zobaczyć na własne oczy, w jaki sposób organizowany jest festiwal filmowy.
 
Jakie trzeba spełniać warunki, by zostać wolontariuszem?
 
Warunek jest tylko jeden – ukończone 18 lat.
 
To będzie tydzień pełen wrażeń, nowych znajomości (także międzynarodowych) i budowania atmosfery kultowego festiwalu. To, co będzie łączyło jego wydarzenia z widzami i mieszkańcami Radomia, to właśnie wolontariusze! Żeby się zgłosić, wystarczy do 22 czerwca wypełnić formularz zamieszczony na stronie: https://kameralnelato.pl/tworz-nami-festiwal-filmowy-jako-wolontariusz.
 
KAMERALNE LATO potrwa w tym roku od 1 do 7 lipca. Wydarzenie objęte jest wsparciem finansowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
 
Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie FILMFORUM, a współorganizatorami: Komenda Wojewódzka Policji z siedzibą w Radomiu, Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej oraz ŁAŹNIA – Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria.
 
Działania międzynarodowe realizowane są przy wsparciu programu Unii Europejskiej ERASMUS+ oraz partnerów zagranicznych projektu: KINOGRAPHE (Francja), SZITAFILM (Węgry) i LABORATORIO DEI SOGNI (Włochy).
 
Partnerem głównym przedsięwzięcia jest Miasto Radom, partnerem logistycznym KIA Plejada, a partnerem technologicznym CANON.
 
Więcej informacji: www.kameralnelato.pl.
 
Weronika Skwarzec
Rzecznik Prasowy
Ogólnopolskie Spotkania Filmowe KAMERALNE LATO
e-mail: weronika.skwarzec@filmforum.pl
tel. 
+48 506 668 864

Drodzy,
zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu COFFEE TALK with Vanessa. Startujemy jak zawsze w czwartek o 16:00. Tym razem porozmawiamy o złożonym temacie homoseksualizmu. Przybywajcie. Wstęp wolny. Spotkanie w j. angielskim.

Pozdrawiamy serdecznie,

Zespół American Corner Radom

American Corner Radom

ul.Traugutta 31/33

tel. 572 012 005

 Ogólnopolskie Spotkania Filmowe “Kameralne Lato”

Szanowni Państwo,

Zapraszamy do udziału w tegorocznej edycji Ogólnopolskich Spotkań Filmowych “Kameralne Lato”. W tym roku American Corner Radom jest partnerem edukacyjnym wydarzenia. Wspólnie z naszymi partnerami: Polsko-Amerykańską Komisją Fulbrighta, stowarzyszeniem Alumni Polska oraz Ambasadą USA w Polsce przygotowaliśmy dla państwa szereg programów edukacyjnych, warsztatów artystycznych oraz spotkań z przedstawicielami świata filmu i teatru, o których będziemy sukcesywnie informować.

A tymczasem zachęcamy państwa do zapoznania się z poniższym mailem i zainteresowania się udziałem w warsztatach filmowych.

Udział w warsztatach jest bezpłatny, a organizatorzy zapewniają uczestnikom wyżywienie i zakwaterowanie. Z racji na obecność zagranicznych gości większość zajęć będzie prowadzona w języku angielskim. Nabór kończy się 11 czerwca 2018 roku, a wyniki selekcji zostaną ogłoszone po 15 czerwca.

Prosimy również o przekazanie informacji młodym osobom, które mogą być zainteresowane udziałem w proponowanych warsztatach filmowych w ramach festiwalu “Kameralne Lato “2018.

Pozdrawiamy serdecznie,

Zespół American Corner Radom
tel. 572 012 002Program Edukacja o Polityce

      W drugim semestrze roku szkolnego 2017/18 odbywały się będą zajęcia związane z projektem „Edukacja o Polityce”, który realizowany jest przez Centrum Edukacji Obywatelskiej przy finansowaniu ze środków Ambasady Stanów Zjednoczonych. Program ten ma ułatwić młodym ludziom zrozumienie polityki i wyrobienie własnego zdania na istotne kwestie życia publicznego i będzie miał formę dyskusji na temat podanych zagadnień. Opiekunem projektu w X LO jest mgr Izabella Białek.                                                            Serdecznie zapraszamy!

Spotkania z American Corner

        W drugim semestrze roku szkolnego 2017/18 odbywały się będą (we współpracy z organizacją American Corner) w naszej szkole spotkania z Amerykanami mieszkającymi w Radomiu i pracującymi w różnych instytucjach jako tzw. Native Speakers. Spotkania będą się odbywały w języku angielskim i będą miały formę dyskusji na różne tematy, interesujące uczniów naszej szkoły. Opiekunem projektu w X LO jest mgr Izabella Białek.
Serdecznie zapraszamy!

 

Szanowni Państwo,

Zapraszamy na kolejne bezpłatne spotkanie informacyjne dotyczące programu “Camp America” – propozycji wakacyjnej dla osób, które marzą o podróży do USA.

Marzycie o wyjeździe do USA? Zastanawiacie się jak połączyć wakacyjną przygodę z pracą z młodzieżą?

Spotkanie Camp America już w najbliższą środę (13.12, godz.18:00) na Wydziale Filologiczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu (sala 243). Spotkanie kierowane jest do studentów, uczniów, ale też osób, które studia już skończyły:) Zapraszamy na bezpłatne spotkanie informacyjne z byłą uczestniczką i obecną konsultantką programu Agnieszką Kozik.

Stany na Was czekają- chcecie zobaczyć Statuę Wolności🗽 aligatory w Parku Narodowym Everglades, przejść przez Golden Gate Bridge w San Francisco🌉 czy zachwycić się widokiem Wielkiego Kanionu🌄? To od Was zależy co będziesz chcieli zwiedzić 🙂!

Więcej informacji w wydarzeniu:
https://www.facebook.com/events/1941918012501866/

Obowiązuje rejestracja: https://www.campamerica.pl/spotkanie-informacyjne/

Pozdrawiamy serdecznie,
Zespół American Corner Radom

GRU13

śr. 18:00 UTC+01 · Wydział Filologiczno – Pedagogiczny Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego ul. Chrobrego 31
48 zainteresowanych użytkowników


Szanowni Państwo,
Zapraszamy na bezpłatne spotkanie informacyjne dotyczące programu “Camp America” – propozycji wakacyjnej dla osób, które marzą o podróży do USA.

Marzycie o wyjeździe do USA? Zastanawiacie się jak połączyć wakacyjną przygodę z pracą z młodzieżą? Jeśli tak to nie może Was zabraknąć na spotkaniu, które odbędzie się w nadchodzący czwartek w  placówce American Corner, zaraz po Coffee Talks. Zapraszamy studentów, i nie tylko, na bezpłatne spotkanie informacyjne z byłą uczestniczką i obecną konsultantką programu Agnieszką Kozik.

Obowiązuje rejestracja: https://www.campamerica.pl/spotkanie-informacyjne/
Czwartek, 23.11.2017/ Godz. 17.30

American Corner Radom/ul. Traugutta 31/33

Pozdrawiam serdecznie,
Urszula Malmon

American Corner Radom


Drodzy Państwo,

niniejszym zapraszamy Was na wyjątkowe spotkanie (Voluneering and hosting matter – the story of Carlos Collard )z kolejnym amerykańskim gościem, który już w najbliższą środę odwiedzi nasz American Corner. Tym razem zawita do nas przedstawiciel środowiska NGO w USA, wolontariusz International Visitors Council of Los Angeles (IVCLA), absolwent słynnego UCLA, a przede wszystkim z człowiek o pięknej historii, który udowadnia, że mimo wielu przeciwności losu, warto pielęgnować w sobie ambicję i mierzyć wysoko. Naszym gościem będzie Carlosem Collardem, współ – założyciel the South Robertson Neighborhoods Council (SORO NC) – organizacji, która jest hybrydą oddolnej działalności ruchu obywatelskiego i instytucji miejskiej, która działa na rzecz miasta L.A. i jego mieszkańców.
Carlos podzieli się z nami historią swojego życia i opowie jak ważny jest dla niego wolontariat, dyplomacja publiczna, praca w międzynarodowym środowisku i podróże, które kształcą lepiej niż książki.
Zapraszamy wszystkich, którzy mają ochotę porozmawiać z naszym gościem i wziąć udział w nietuzinkowym spotkaniu. Wydarzenie odbędzie się w siedzibie AmC. Język wydarzenia – j. angielski. Wstęp wolny. 
 
 
Środa, 22 listopada, godz. 18:00 – 19:30
Miejsce: siedziba American Corner Radom, ul. Traugutta 31/33
Wstęp wolny.
Spotkanie w j. angielskim
Temat przewodni: Wolontariat jest ważny. Historia Carlosa Collarda.
Więcej informacji o naszym gościu znajdziecie Państwo tutaj:
Więcej o naszym gościu:
More about our guest: Carlos Collard was born into America’s foster care system. He grew up with children from different cultures in the home of the Collard family, a loving couple who cared for more than 200 children over 25 years. The Collard family adopted Carlos when he was seven years old, and he became one of their nine children. Carlos’ parents grew up during America’s Great Depression in the 1930s. His father completed secondary school, his mom did not. Carlos is the only person from his family to have graduated from a university. He attended the University of California, Los Angeles (UCLA). Carlos has worked in advertising, city government, and founded a community organization. Volunteering is important to him, and he has served in leadership postions with many NGOs that support youth. He also volunteers as a citizen diplomat to welcome people from all over the world to America. Carlos enjoys learning languages and wants to learn more Polish. He also loves travel and food and has eaten some crazy things, such as rotten shark, insects, and cobra blood!
Serdeczności i do zobaczenia,
Karolina Adamczyk
American Corner Radom CoordinatorZaproszenie na koncert

Już po raz drugi zapraszamy Państwa na koncert znakomitej Orkiestry Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych w Europie. Repertuar Orkiestry odzwierciedla stylistycznie różnorodne dziedzictwo amerykańskiej i europejskiej muzyki – od sceny broadwayowskiej i muzyki z hollywoodzkich superprodukcji filmowych – po dźwięki rodem z Nowego Orleanu i standardy jazzowe. Na koncercie w Radomiu orkiestra zaprezentuje muzykę operową, klasyczną, jak również przeboje jazzowe i popularne.

Koncert Orkiestry Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych w Europie
Data: 23 kwietnia, godz. 18:00
Miejsce: Zespół Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga, ul. 25 czerwca 70

Organizator: American Corner Radom, “Łaźnia” Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria
Sponsor/Współorganizator: Ambasada USA w Warszawie
Partner: Szkoła Muzyczna im. Oskara Kolberga w Radomiu

Wejście na koncert jedynie za okazaniem wejściówki. Darmowe zaproszenia do odebrania od 10 kwietnia w siedzibie Łaźni przy ul. Żeromskiego 56 oraz w American Corner przy ul. Traugutta 31/33.
Ilość miejsc ograniczona!

ZAPRASZAMY!!!

Z pozdrowieniami,
Zespół American Corner Radom oraz RKŚTiG ŁAŹNIA
Tel. 48 381 67 88
Szanowni Państwo,

American Corner Radom oraz Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria serdecznie zapraszają na otwarcie wystawy zatytułowanej:

“Martin Luther King na Muralach. Fotografie Camilo Jose Vergara”

31 marca 2017 (piatek)/ godz. 18.00

RKŚTiG- ul. Traugutta 31/33

Wstęp wolny!

Wystawa organizowana we współpracy z Ambasadą USA w Warszawie i American Warsaw Center.

Począwszy od lat 50  Martin Luther King inspiruje amerykańskich artystów do tworzenia murali ilustrujących życie, myśli i osiągnięcia legendarnego obrońcy praw człowieka.W latach 70. ubiegłego wieku fotograf Camilo José Vergara zaczął dokumentować na zdjęciach murale spotykane w całych USA. Zdobiące mury, uliczki i ściany porzuconych domów, te ręcznie malowane, amatorskie świadectwa hołdu złożonego obrońcy praw człowieka, reprezentują wielorakie postrzeganie Kinga przez Amerykanów.Camilo José Vergara od ponad 40 lat fotografuje amerykańskie miasta i tereny zamieszkane przez mniejszości. Urodzony w Chile, przyjechał do Stanów Zjednoczonych w 1965 roku.  Autor książek takich jak:  American Ruins, Unexpected Chicagoland oraz How the Other Half Worships. W 2002 roku otrzymał MacArthur Foundation Fellowship, stypendium zwane często „grantem dla geniuszy”. Obecnie mieszka i tworzy w Nowym Jorku.

W programie wernisażu wykład Dr Ewy Klęczaj- Siary: “Sprzeciw i Celebracja. Dyskurs polityczny afroamerykańskiej sztuki ulicznej”.

 

Gościem specjalnym będzie Amerykańska powieściopisarka, dramaturg, wykładowca Seatle Central College – Nancy Rawles, która aktualnie jako specjalistka, stypendystka Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta, współpracuje z Uniwersytetem Technologiczno-Humanistycznym im. K. Pułaskiego w Radomiu.

 

ZAPRASZAMY!

 

Pozdrawiamy serdecznie,

Zespół American CornerAmerykańskie seriale

 


PASS YOUR MATURA WITH FLYING COLORS/ZDAJ MATURĘ CELUJĄCO

Szanowni Państwo,

poniżej przesyłamy harmonogram zajęć językowych z cyklu PASS YOUR MATURA WITH FLYING COLORS/ZDAJ MATURĘ CELUJĄCO. Przypominamy, że spotkania są bezpłatne i prowadzone przez tzw. native speakers bądź doświadczonych nauczycieli i metodyków nauczania j. angielskiego. Zajęcia skierowane są głownie do licealistów, którzy w tym roku szkolnym bądź w kolejnym, przystępują do matury z j. angielskiego. Prowadzący będą koncentrować się na zadaniach dotyczących części ustnej egzaminu. Tematy będą wybierane wspólnie z uczestnikami zajęć. W razie zainteresowania ze strony uczestników, prowadzący będą gotowi poruszyć kwestie związane z egzaminem pisemnym z j. angielskiego. Jednocześnie informujemy, że na spotkania może przyjść każdy kto chce szlifować swoje umiejętności porozumiewania się w j. angielskim. Zastrzegamy jednak, że jedynie tegoroczni i przyszłoroczni maturzyści mają możliwość realnego wpływania na program zajęć. 
 
Wszystkie spotkania odbywają się w siedzibie American Corner Radom:
ul. Traugutta 31/33
Radom
Harmonogram:
Luty: 2,9,16,23
Marzec: 2, 16, 23
(czwartki – godz: 16:00. )
Czas trwania spotkania: 60 – 75 minut.
Wstęp wolny.
Spotkania w j. angielskim
Każdorazowo umieszczamy informacje o wydarzeniu na naszym profilu na Facebooku: www.facebook.com/AmericanCornerRadom/
Zastrzegamy sobie prawo do odwołania spotkania w niespodziewanych sytuacjach. W takim przypadku, z odpowiednim wyprzedzeniem, umieszczamy informację również na naszym profilu.
Uprzejmie prosimy o przekazanie tej informacji osobom (uczniom, dzieciom, znajomym), które mogą być potencjalne zainteresowane programem. Ilość miejsc ograniczona.
Z wyrazami szacunku,
Karolina Adamczyk
American Corner Radom Coordinator

American Corner – winter

 

 

 


American Corner Radom i ŁAŹNIA zapraszają na finałowy koncert Radomskiego Festiwalu Jazzowego 2016

Zapraszamy serdecznie na finałowy koncert Radomskiego Festiwalu Jazzowego 2016.

W ostatnim dniu festiwalu w ŁAŹNI wystąpi przed państwem nowojorski kwartet:”The Ari Roland Jazz Quartet”.
Muzycy tej amerykańskiej formacjo czerpią garściami z tradycyjnego jazzu i jego największych reprezentantów: Louisa Armstronga, Duke’a Ellingtona, Charliego Parkera cz Dizzy Gillepsiego. Na repertuar kwartetu składają się kompozycje z tzw. złotej ery jazzu. Wtedy to powstały najbardziej melodyjne utwory, które do dziś są rozpoznawalnymi od pierwszych taktów muzycznymi standardami. Klasyczne kompozycje amerykańskiego jazzu The Ari Roland Jazz Quartet uzupełniają autorskimi kompozycjami.

Artyści wystapią w składzie:

Ari Roland – kontarbas
Chris Byars- saksofon tenorowy
Zaid Nasser -salksofon altowy
Keith Balla – perkusja
Gościnnie z zespołem wystąpi wokalistka jazzowa Iwona Skwarek.

15 listopada (wtorek)
godz. 18.00
ŁAŹNIA
ul.Żeromskiego 56

WSTĘP WOLNY!

Koncert sponsorowany przez Ambasadę Stanów Zjednoczonych w Warszawie. 

Portrait picture of Kate Chopin

 

Kate Chopin, born Katherine O’Flaherty in St. Louis, Missouri on February 8, 1850, is considered one of the first feminist authors of the 20th century. She was following a rather conventional path as a housewife until an unfortunate tragedy — the untimely death of her husband — altered the course of her life. She was a talented and prolific short story writer but is best known for her novel The Awakening (1899), a hauntingly prescient tale of a woman unfulfilled by the mundane yet highly celebrated “feminine role,” and her painful realization that the constraints of her gender blocked her ability to seek a more fulfilling life.

Chopin placed most of her stories in north central Louisiana, many in Natchitoches, and she published two significant short story collections; Bayou Folk in 1894, and then A Night in Acadie in 1897. The reader will find gems in both collections.

Some argue that modern feminism was borne on her pages, and one needs to look no further than her 1894 short story The Story of an Hour to support the claim. The reader should note the relationship of the leading figure in that story to the circumstances of Kate Chopin’s own life, where the death of her own husband started a process that would ultimately push her beyond the roles of wife and mother of six and on to the life of an artist. After The Story of an Hour a reader would do well to balance the scale and turn their attention to Regret — a short story blessed with love and borne from a mother’s heart.

Desiree’s Baby (1893), and The Storm (1898), which is a sequel to her story At the ‘Cadian Ball (1892), are also amongst her most celebrated short stories.

Chopin’s writing career began after her husband died on their Louisiana plantation in 1882 and she was struggling financially. Her mother convinced Kate to move back to St. Louis, but died shortly thereafter leaving her alone. Now Chopin, suffering from the loss of her husband and mother, was advised by her obstetrician and family friend to fight her state of depression by taking up writing as a source of therapeutic healing, a way to focus her energy and provide Chopin with a source of income. She took the advice to heart.

By the early 1890s, Kate Chopin was writing short stories, articles, and translations which appeared in periodicals and literary magazines regionally based in St. Louis — she was perceived as a “local color” writer, but her literary qualities were discounted. Her novel The Awakening, (1899) was considered too far ahead of its time and Chopin was discouraged by the literary criticism and that she had not been accepted as an author, so she turned to short story writing almost exclusively thereafter.

Chopin embraced a number of writing styles, taking into account her ancestry of Irish and French descent, and her years with Creole and Cajun influences in Louisiana. Slavery and women’s rights were realities that she incorporated in many of her stories and sketches, portraying women in a less than conventional manner, with individual wants and needs. Perhaps in many ways autobiographical, her exploration of women’s independence was not celebrated until many years later. Chopin was in many ways, a woman before her time.

Readers interested the feminist aspects of Kate Chopin’s works will also wish to investigate plays and short stories from Susan Glaspell and Charlotte Perkins Gilman’s semi-autobiographical sketch The Yellow Wallpaper.

But it would be a grave mistake to dismiss Chopin as “a feminist” writer. She was a first-class writer and her ability to raise life from a blank page knows few equals.

 

The Story of An Hour

by Kate Chopin

Knowing that Mrs. Mallard was afflicted with a heart trouble, great care was taken to break to her as gently as possible the news of her husband’s death.

It was her sister Josephine who told her, in broken sentences; veiled hints that revealed in half concealing. Her husband’s friend Richards was there, too, near her. It was he who had been in the newspaper office when intelligence of the railroad disaster was received, with Brently Mallard’s name leading the list of “killed.” He had only taken the time to assure himself of its truth by a second telegram, and had hastened to forestall any less careful, less tender friend in bearing the sad message.

She did not hear the story as many women have heard the same, with a paralyzed inability to accept its significance. She wept at once, with sudden, wild abandonment, in her sister’s arms. When the storm of grief had spent itself she went away to her room alone. She would have no one follow her.

There stood, facing the open window, a comfortable, roomy armchair. Into this she sank, pressed down by a physical exhaustion that haunted her body and seemed to reach into her soul.

She could see in the open square before her house the tops of trees that were all aquiver with the new spring life. The delicious breath of rain was in the air. In the street below a peddler was crying his wares. The notes of a distant song which someone was singing reached her faintly, and countless sparrows were twittering in the eaves.

There were patches of blue sky showing here and there through the clouds that had met and piled one above the other in the west facing her window.

She sat with her head thrown back upon the cushion of the chair, quite motionless, except when a sob came up into her throat and shook her, as a child who has cried itself to sleep continues to sob in its dreams.

She was young, with a fair, calm face, whose lines bespoke repression and even a certain strength. But now there was a dull stare in her eyes, whose gaze was fixed away off yonder on one of those patches of blue sky. It was not a glance of reflection, but rather indicated a suspension of intelligent thought.

There was something coming to her and she was waiting for it, fearfully. What was it? She did not know; it was too subtle and elusive to name. But she felt it, creeping out of the sky, reaching toward her through the sounds, the scents, the color that filled the air.

Now her bosom rose and fell tumultuously. She was beginning to recognize this thing that was approaching to possess her, and she was striving to beat it back with her will–as powerless as her two white slender hands would have been. When she abandoned herself a little whispered word escaped her slightly parted lips. She said it over and over under the breath: “free, free, free!” The vacant stare and the look of terror that had followed it went from her eyes. They stayed keen and bright. Her pulses beat fast, and the coursing blood warmed and relaxed every inch of her body.

She did not stop to ask if it were or were not a monstrous joy that held her. A clear and exalted perception enabled her to dismiss the suggestion as trivial. She knew that she would weep again when she saw the kind, tender hands folded in death; the face that had never looked save with love upon her, fixed and gray and dead. But she saw beyond that bitter moment a long procession of years to come that would belong to her absolutely. And she opened and spread her arms out to them in welcome.

There would be no one to live for during those coming years; she would live for herself. There would be no powerful will bending hers in that blind persistence with which men and women believe they have a right to impose a private will upon a fellow-creature. A kind intention or a cruel intention made the act seem no less a crime as she looked upon it in that brief moment of illumination.

And yet she had loved him–sometimes. Often she had not. What did it matter! What could love, the unsolved mystery, count for in the face of this possession of self-assertion which she suddenly recognized as the strongest impulse of her being!

“Free! Body and soul free!” she kept whispering.

Josephine was kneeling before the closed door with her lips to the keyhole, imploring for admission. “Louise, open the door! I beg; open the door–you will make yourself ill. What are you doing, Louise? For heaven’s sake open the door.”

“Go away. I am not making myself ill.” No; she was drinking in a very elixir of life through that open window.

Her fancy was running riot along those days ahead of her. Spring days, and summer days, and all sorts of days that would be her own. She breathed a quick prayer that life might be long. It was only yesterday she had thought with a shudder that life might be long.

She arose at length and opened the door to her sister’s importunities. There was a feverish triumph in her eyes, and she carried herself unwittingly like a goddess of Victory. She clasped her sister’s waist, and together they descended the stairs. Richards stood waiting for them at the bottom.

Someone was opening the front door with a latchkey. It was Brently Mallard who entered, a little travel-stained, composedly carrying his grip-sack and umbrella. He had been far from the scene of the accident, and did not even know there had been one. He stood amazed at Josephine’s piercing cry; at Richards’ quick motion to screen him from the view of his wife.

When the doctors came they said she had died of heart disease–of the joy that kills.

 

 

 

A proverb for this week
• A bad workman always blames his tools.
• Złej baletnicy przeszkadza i rąbek u spódnicy.

An idiom for this week
• an uphill struggle (It was an uphill struggle, but I didn’t give up.)
• bardzo trudne zadanie (trudna sprawa) (To było bardzo trudne zadanie, ale nie poddałem się.)

A collocation for this week
• to take part in sth (We are going to take part in this meeting.)
• brać udział w czymś (Mamy zamiar wziąć udział w tym spotkaniu.)

A poem for this month
Life is fine by Langston Hughes
I went down to the river,
I set down on the bank.
I tried to think but couldn’t,
So I jumped in and sank.
I came up once and hollered!
I came up twice and cried!
If that water hadn’t a-been so cold
I might’ve sunk and died.
But it was Cold in that water! It was cold!
I took the elevator

 

6 7 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 1 2

Sixteen floors above the ground.

4

5

3

I thought about my baby
And thought I would jump down.
I stood there and I hollered!
I stood there and I cried!
If it hadn’t a-been so high
I might’ve jumped and died.
But it was High up there! It was high!
So since I’m still here livin’,
I guess I will live on.
I could’ve died for love–
But for livin’ I was born
Though you may hear me holler,
And you may see me cry–
I’ll be dogged, sweet baby,
If you gonna see me die.
Life is fine! Fine as wine! Life is fine!
Langston Hughes
Hughes was a great African-American poet and novelist. He was one of the earliest innovators of the then-new literary art form called jazz poetry. Hughes is best known as a leader of the Harlem Renaissance. He famously wrote about the period that “the negro was in vogue”, which was later paraphrased as “when Harlem was in vogue”. His poetry and fiction portrayed the lives of the working-class blacks in America, lives he portrayed as full of struggle, joy, laughter, and music. Permeating his work is pride in the African-American identity and its diverse culture.
Źrodła:
100.best-poems.net
www.learn-english-today.com/proverbs
www.idiomconnection.com
www.englishclub.com/vocabulary/collocations

 

American Corner

American Corner Radom rusza z kolejną odsłoną zajęć konwersacyjnych przygotowanych specjalnie z myśla o tegorocznych oraz przyszłorocznych maturzystach. Spotkania będę się odbywały raz w tygodniu (piątek, godz: 14:45.) Czas trwania: 75 minut każdorazowo.. Prowadzenie: Vanessa DeWig (Illinois, USA)
Podczas zajęć uczniowie pod okiem doświadczonego nauczyciela j. angielskiego, native speaker będę przerabiali konkretne zagadnienia z ustnej matury z j. angielskiego. Tym razem planujemy również wprowadzić elementy związane z egzaminem pisemnym.
Więcej szczegółów na spotkaniu, które odbędzie się w najbliższą środę:
Środa (16.03), godz: 17:30 – 18:45
Siedziba American Corner przy ul. Traugutta 31/33
Wstęp wolny.
Spotkanie w j. angielskim.
Na każde spotkanie obowiązuje internetowa rejestracja pod adresem e-mail: library.acradom@gmail.com
W temacie należy wpisać: pass your matura, a w treści wiadomości podac swoje imię/nazwisko, reprezentowaną szkołę, wiek oraz numer kontaktowy
Uwaga* Pierwsze spotkanie z nowej serii odbędzie się wyjatkowo w środę, kolejne będą odbywać się w piatki o godz: 14:45 Na każde spotkanie obowiązuje oddzielna rejestracja. W uwagi na ograniczoną ilość miejsc decyduje kolejność zgłoszeń. Na spotkania zapraszamy jedynie tych uczniów, którzy otrzymają od nas e-mailowe potwierdzenie rejestracji.

American Corner

Drodzy uczniowie!

amcradomWe wrześniu 2013 nasza szkoła nawiązała współpracę  z Amerykańskim Centrum  Informacji i Kultury American Corner.  Jest to placówka informatyczno biblioteczna, która ma na celu promocję wiedzy na temat USA.

Placówka ta, która mieści się w Radomiu na ul. Traugutta 31/33, zapewnia bezpłatny dostęp do Internetu i internetowych baz danych, np.: e-library USA, najnowszych publikacji książkowych, prasy i kolekcji filmowych. Wystarczy tylko udać sie pod wymieniony wyżej adres i zapisać się.

W American Corner Radom organizowane są także:

 • wykłady;
 • prelekcje;
 • warsztaty;
 • konkursy dla młodzieży;
 • spotkania z ciekawymi ludźmi;
 • klub książki;
 • klub filmowy;
 • konwersacje w języku angielskim;
 • zajęcia edukacyjne;
 • koncerty.

Istnieje również możliwość zorganizowania wyjazdu do Ambasady Amerykańskiej w Warszawie.

Udział we wszystkich wyżej wymienionych działaniach jest bezpłatny.

 • Ø Wszystkich zainteresowanych uczniów naszej szkoły zachęcam
  do odwiedzenia konta American Corner Radom na facebook’u:

 facebook.com/ American Corner Radom

Na facebook’u można znaleźć dużo ciekawych informacji dotyczących nauki języka angielskiego. Wystarczy ‘polubić’ to miejsce, aby otrzymywać informacje o najbliższych wydarzeniach – nie trzeba nawet mieć tam konta.

W naszej szkole działa kącik American Cornerw sali 202. Pojawiają się tam informacje w języku angielskim dotyczące kultury i historii USA. Są one przygotowywane przez uczniów naszej szkoły. Jest to  okazja do otrzymania dobrych ocen z języka angielskiego oraz poszerzenia swojej wiedzy. Właśnie rozpoczęliśmy cykl „Amerykańscy Prezydenci”, w którym będziemy prezentować sylwetki oraz dokonania amerykańskich prezydentów wybranych przez naszych uczniów.

W najbliższym czasie bohaterem naszego kącika będzie prezydent John F. Kennedy. Wkrótce potem zaprezentujemy obecnego prezydenta USA – Barack’a Obamę.

Uczniów chętnych do współpracy przy tworzeniu naszego kącika proszę
o zgłaszanie się do mnie. Czekam również na różne inne propozycje i pomysły uczniów dotyczące American Corner.

american corner 1
DSC_5104

american corner 2

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

 

Opiekun American Corner

mgr Izabella Białek

 

 

 

 

 

 

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress