PRZEZ KSZTAŁCENIE DO SUKCESU

 


PROJEKT “PRZEZ KSZTAŁCENIE DO SUKCESU”

 

                Projekt “Przez kształcenie do sukcesu” jest realizowany przez Gminę Miasta Radomia i  współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014 – 2020; Osi Priorytetowej X „Edukacja Dla Rozwoju Regionu”.

W naszej szkole w ramach w/w projektu zostaną przeprowadzone zajęcia w oparciu o metodę eksperymentu z następujących przedmiotów:

– matematyka

– fizyka

– chemia

– biologia

– geografia


 31 .01. 2018
Artykuł w  Echo Dnia Radomskie

WYJAZD EDUKACYJNY FIZYCZNY

W dniu 26.02.2018r. w ramach Projektu „Przez kształcenie do sukcesu” Gmina Miasta Radomia zorganizowała dla uczniów naszej szkoły wyjazd edukacyjny fizyczny do Warszawy. W wyjeździe uczestniczyło 15 uczniów klas drugich uczęszczających na zajęcia z fizyki prowadzone w oparciu o metodę eksperymentu oraz nauczyciele prowadzący zajęcia w ramach projektu: p. Marzena Jasińska i p. Katarzyna Sołśnia.

Zgodnie z zaplanowanym harmonogramem uczestnicy wycieczki odwiedzili Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Zwiedzanie obiektu rozpoczęło się od prelekcji na temat działalności obiektu wygłoszonej przez Panią mgr inż. Małgorzatę Michalską z Laboratorium Satelitarnych Aplikacji Układów FPGA.

Centrum Badań Kosmicznych PAN (CBK PAN) to interdyscyplinarny instytut naukowy Polskiej Akademii Nauk. Utworzony w 1976 roku, prowadzi za pomocą eksperymentów kosmicznych badania w zakresie fizyki bliskiej przestrzeni kosmicznej, w tym badania Słońca, planet i małych ciał Układu Słonecznego oraz geodynamiki i geodezji planetarnej, a także prace badawczo-rozwojowe w zakresie technologii satelitarnych i technik kosmicznych dla badań Ziemi. CBK PAN brało udział w najbardziej prestiżowych międzynarodowych misjach kosmicznych: CASSINI (badania Saturna i jego księżyca, Tytana), INTEGRAL (kosmiczne laboratorium wysokich energii), HERSCHEL (badania chłodnych obiektów Wszechświata, w tym komet), MARS EXPRESS (orbiter marsjański) czy ROSETTA (misja do komety). W Centrum zbudowano ok. 70 przyrządów, które zostały wyniesione w przestrzeń kosmiczną na pokładach satelitów i sond międzyplanetarnych.

Uczniowie zostali zapoznani z laboratoriami oraz projektami prowadzonymi w dziedzinie robotyki oraz mechatroniki satelitarnej między innymi z projektem Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) – „LOOP – Landing Once on Phobos”:

http://rzeczo.pl/polscy-naukowcy-pomoga-wyladowac-na-ksiezycu-marsa/

Następnie uczniowie wzięli udział w zajęciach praktycznych dotyczących ustawiania urządzenia imitującego łazik kosmiczny w celu uzyskania swobodnego ruchu beztarciowego w płaszczyźnie .

Po opuszczeniu Centrum Badań Kosmicznych uczestnicy wycieczki zjedli obiad w restauracji Rewers i wraz z przewodnikiem udali się na zwiedzanie Starego Miasta w Warszawie.

W drodze powrotnej dodatkową atrakcją była przechadzka po zadaszonym i oszklonym tarasie widokowym Lotniska Chopina w Warszawie. Niezapomnianą ciekawostką był monitor, na którym wyświetlano obraz z radaru, pokazujący starty i lądowania samolotów na lotnisku.


Geo wycieczka do Kielc

W dniu 27 lutego 2018r. uczniowie z klas drugich i trzecich pod opieką p. Krzysztofa Tomczyka i p. Ewy Wziątek uczestniczyli w wyjeździe edukacyjnym do Kielc w  ramach projektu “Przez kształcenie do Sukcesu”. Swoją wędrówkę rozpoczęli od wizyty w Rezerwacie „Kadzielnia”. Nazwa wzgórza pochodzi od rosnących tam ziół, które były zbierane na kadzidła dla potrzeb katedry. Kadzielnia to także jedno z najbardziej znanych skupisk jaskiniowych w Polsce. Trzy z 25 jaskiń, których łączna długość korytarzy wynosi 678 m, udostępnia Podziemna Trasa Turystyczna o długości 140 m.

Następnie młodzież wraz opiekunami odwiedziła kielecki Geo Park, gdzie wysłuchała dewońskiej opowieści i zwiedziła wystawę, na której zaprezentowano procesy geologiczne zachodzące na terenach obecnego województwa świętokrzyskiego na przestrzeni 550 milionów lat. Po spenetrowaniu wnętrza Ziemi Kapsułą Symulatora 5D młodzi badacze z X LO wzięli udział w zajęciach teoretyczno – praktycznych w sali warsztatowej, podczas których nabyli umiejętności obróbki i polerowania skał wapiennych.

Podsumowaniem wycieczki był spacer po centrum Kielc, podczas którego uczestnicy poznali historię tego miasta i obejrzeli najstarsze zabytki.


WYJAZD EDUKACYJNY CHEMICZNY

        W dniu 21.03.2018r. w ramach Projektu „Przez kształcenie do sukcesu” Gmina Miasta Radomia zorganizowała dla uczniów naszej szkoły wyjazd edukacyjny chemiczny do Lublina. W wyjeździe uczestniczyło 15 uczniów klas drugich i trzecich uczęszczających na zajęcia z chemii prowadzone w oparciu o metodę eksperymentu oraz nauczyciele prowadzący zajęcia w ramach projektu: p. Marzena Jasińska i p. Katarzyna Sołśnia.

Zgodnie z zaplanowanym harmonogramem uczestnicy wycieczki odwiedzili Uniwersytet Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie i uczestniczyli w pokazach chemicznych na Wydziale Chemii. Pokazy prowadzone były przez wykwalifikowaną kadrę pracowników Wydziału Chemii: mgr Iwonę Rusinek, dr Annę Siatecką oraz dr Andrzeja Sienkiewicza.

Następnie uczestnicy wycieczki zjedli obiad na stołówce studenckiej i wraz z przewodnikiem udali się na zwiedzanie Starego Miasta w Lublinie.

W drodze powrotnej dodatkową atrakcją było zwiedzanie wraz z przewodnikiem Kazimierza Dolnego nad Wisłą. To malownicze miasteczko jest bardzo popularnym miejscem o wybitnych walorach turystyczno- wypoczynkowych. Dzięki atrakcyjnemu położeniu, bogatej historii, niepowtarzalnemu krajobrazowi, wspaniałej architekturze i dobrych warunkach klimatycznych – jest znane w kraju i na świecie.


Opis projektu znajduje się na stronie:

http://www.sip.umradom.pl/    (w zakładce “Przez kształcenie do sukcesu”)

Regulamin rekrutacji do projektu

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress