DLA NIEPODLEGŁEJ
Projekt „BohaterON” w X LO
W dniu 20.11.2018r. odbyło się w naszej szkole spotkanie z panią Lucyną Adamkiewicz – uczestniczką Powstania Warszawskiego, pseudonim Ewa. Była łączniczką w Zgrupowaniu „Chrobry I”, a od 15 roku życia żołnierzem Armii Krajowej. Po klęsce Powstania Warszawskiego – więźniarka niemieckich obozów koncentracyjnych Auschwitz, Mauthausen Gusen II.
Projekt realizują uczniowie z klasy IIA, wspierani przez nauczycieli: p. Bożenę Kucharską, p. Danutę Karoń i p. Ewę Wziątek. W dzisiejszym spotkaniu uczestniczyła także młodzież z klasy I D.
To już druga edycja tego projektu w naszej placówce. W ubiegłym roku wysłaliśmy 54 kartki do Powstańców, w tym roku 130, a ok. 50 otrzymała p. Lucyna Adamkiewicz. Spotkanie udokumentowali (film i zdjęcia) uczniowie: Patryk Fijałkiewicz, Kacper Wiatrak, Kacper Kucharski. Podsumowaniem projektu będzie film – wywiad ze świadkiem historii i udział w uroczystej Gali, która odbędzie się 13.12.2018r. w Teatrze Polskim w Warszawie.
Projekt „Historionauci” w X LO
Historionauci – to uczniowie szukający śladów przeszłości w wybranych placówkach muzealnych; zarówno w narodowych, jaki i regionalnych. W ramach swoich działań opowiadają historię odzyskania niepodległości za pomocą wybranych eksponatów: obrazów, grafik, dokumentów, fotografii, przedmiotów codziennego użytku.
Uczniowie z X LO wraz z nauczycielami: p. Danutą Karoń i p. Ewą Wziątek, dzięki współpracy z Muzeum im. Jacka Malczewskiego uczestniczyli już w lekcji muzealnej w tej placówce. Poprowadził ją pan Krzysztof Skarżycki. Eksponatem, który szczególnie ich zainteresował i poprzez jego historię opowiedzą o odzyskaniu niepodległości w Radomiu jest puchar marszałka Hindenburga. Obiekt został sfotografowany i opisany, a efektem końcowym będzie stworzenie padletu.
100 rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę
13 listopada w naszej szkole obchodziliśmy uroczyście 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Już od samego rana dało się odczuć atmosferę narodowego święta. Uczniowie i nauczyciele z biało – czerwonymi kotylionami, na korytarzach okolicznościowe gazetki. Uczniowie pod opieką p. Danuty Karoń i p. Katarzyny Standowicz oraz ks. Sławomira Ziółka przygotowali również uroczystą akademię. Zaprezentowali wzruszający montaż słowno-muzyczny, w którym przypomnieli tragiczne dla Polaków wydarzenia oraz walkę o odzyskanie tożsamości narodowej. Na koniec cała społeczność szkoły włączyła się we wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, co zapewne przyczyniło się do głębszego przeżywania tych chwil.
Lekcja patriotyzmu w X LO
To było śpiewające uczczenie setnej rocznicy odzyskania niepodległości. W piątek, punktualnie o godzinie 11:11, uczniowie X LO im. Stanisława Konarskiego odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego.
Wycieczka edukacyjna do Warszawy
8 listopada 2018r. korzystając z zaproszenia Wyższej Szkoły Handlowej w Radomiu, grupa uczniów z naszej szkoły, nad którą opiekę sprawowała pani Ewa Wziątek wzięła udział w wycieczce edukacyjnej do Warszawy zorganizowanej z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
Nasi licealiści wraz z innymi uczestnikami wycieczki oraz studentami z Białorusi i Ukrainy odwiedzili: Pawiak, Mauzoleum Walki i Męczeństwa, Łazienki Królewskie oraz Belweder.
Dla wszystkich była to bardzo ciekawa i wartościowa lekcja historii, którą mogliśmy odbyć w tak ważnych dla naszego kraju miejscach pamięci.
“Radomianie na drodze do niepodległości”
https://radioplus.com.pl/kultura/nowe-wystawy-w-muzeum-33477
radioplus.com.pl
Imprezy w Radomiu – Dowiedz się jakie wydarzenia kulturalne dzieją się w Twoim regionie.
|
Więcej o wystawie można przeczytać tutaj:
Wystawa „Radomianie dla Niepodległej”
9 października 2018r. grupa projektowa z X LO im. St. Konarskiego wraz z opiekunami: p. Danutą Karoń i p. Ewą Wziątek uczestniczyła w uroczystym otwarciu wystawy „Radomianie dla Niepodległej”, którą zorganizowano na pl. Corazziego w Radomiu, w ramach obchodów 100-lecia niepodległości.
Wielką wartością wystawy jest prezentacja niepublikowanych dotąd zdjęć z zasobów Muzeum im. J. Malczewskiego i Archiwum Państwowego w Radomiu. Ekspozycja opowiada o walce radomian o niepodległość, od I wojny światowej, poprzez Republikę Radomską, aż do 1939 r. Wraz z wystawą, na pl. Corazziego udostępniona została też Budka Niepodległościowa. Można z niej zadzwonić do ojców polskiej niepodległości (są to m.in. Ignacy Daszyński, Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski, Józef Piłsudski) oraz tych, którzy walczyli o wolność Radomia – Stanisława Kelles-Krauza i Michała Tadeusza Osińskiego pseud. „Brzęk”. Po wybraniu odpowiedniego numeru można usłyszeć opowiedzianą w pierwszej osobie historię danej postaci historycznej (głosu użyczyli aktorzy), a także krótkie opowieści nt. zdjęć prezentowanych w budce – są więc anegdoty m.in. o Józefie Marjańskim i Władysławie Belinie-Prażmowskim.
Opowieści tych będą mogli wysłuchać niedługo wszyscy uczniowie i nauczyciele X LO w naszej placówce.
Więcej: https://radioplus.com.pl/radom/radomianie-dla-niepodleglej-33297