DLA NIEPODLEGŁEJ

Projekt „BohaterON”  w X LO

W dniu 20.11.2018r. odbyło się w naszej szkole spotkanie z panią Lucyną Adamkiewicz – uczestniczką Powstania Warszawskiego, pseudonim Ewa. Była łączniczką w Zgrupowaniu „Chrobry I”, a od 15 roku życia żołnierzem Armii Krajowej. Po klęsce Powstania Warszawskiego – więźniarka niemieckich obozów koncentracyjnych Auschwitz, Mauthausen Gusen II. 

Projekt realizują uczniowie z klasy IIA, wspierani przez nauczycieli: p. Bożenę Kucharską, p. Danutę Karoń i p. Ewę Wziątek. W dzisiejszym spotkaniu uczestniczyła także młodzież z klasy I D.  

To już druga edycja tego projektu w naszej placówce. W ubiegłym roku wysłaliśmy 54 kartki do Powstańców, w tym roku 130, a ok. 50 otrzymała p. Lucyna Adamkiewicz. Spotkanie udokumentowali (film i zdjęcia) uczniowie: Patryk Fijałkiewicz, Kacper Wiatrak, Kacper Kucharski. Podsumowaniem projektu będzie film – wywiad ze świadkiem historii i udział w uroczystej Gali, która odbędzie się 13.12.2018r. w Teatrze Polskim w Warszawie. 


Projekt „Historionauci” w X LO

Historionauci – to uczniowie szukający śladów przeszłości w wybranych placówkach muzealnych; zarówno w narodowych, jaki i regionalnych. W ramach swoich działań opowiadają historię odzyskania niepodległości za pomocą wybranych eksponatów: obrazów, grafik, dokumentów, fotografii, przedmiotów codziennego użytku.  

Uczniowie z X LO wraz z nauczycielami: p. Danutą Karoń i p. Ewą Wziątek, dzięki współpracy z Muzeum im. Jacka Malczewskiego uczestniczyli już w lekcji muzealnej w tej placówce. Poprowadził ją pan Krzysztof Skarżycki. Eksponatem, który szczególnie ich zainteresował i poprzez jego historię opowiedzą o odzyskaniu niepodległości w Radomiu jest puchar marszałka Hindenburga. Obiekt został sfotografowany i opisany, a efektem końcowym będzie stworzenie padletu.


100 rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę

13 listopada w naszej szkole obchodziliśmy uroczyście 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Już od samego rana dało się odczuć atmosferę narodowego święta. Uczniowie i nauczyciele z biało – czerwonymi kotylionami, na korytarzach okolicznościowe gazetki. Uczniowie pod opieką p. Danuty Karoń i p. Katarzyny Standowicz oraz ks. Sławomira Ziółka przygotowali również uroczystą akademię. Zaprezentowali wzruszający montaż słowno-muzyczny, w którym przypomnieli tragiczne dla Polaków wydarzenia oraz walkę o odzyskanie tożsamości narodowej. Na koniec cała społeczność szkoły włączyła się we wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, co zapewne przyczyniło się do głębszego przeżywania tych chwil.


Lekcja patriotyzmu w X LO

To było śpiewające uczczenie setnej rocznicy odzyskania niepodległości. W piątek, punktualnie o godzinie 11:11, uczniowie X LO im. Stanisława Konarskiego odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego.


Wycieczka edukacyjna do Warszawy

8 listopada 2018r. korzystając z zaproszenia Wyższej Szkoły Handlowej w Radomiu, grupa uczniów z naszej szkoły, nad którą opiekę sprawowała pani Ewa Wziątek wzięła udział w wycieczce edukacyjnej do Warszawy zorganizowanej z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Nasi licealiści wraz z innymi uczestnikami wycieczki oraz studentami z Białorusi i Ukrainy odwiedzili: Pawiak, Mauzoleum Walki i Męczeństwa, Łazienki Królewskie oraz Belweder.

Dla wszystkich była to bardzo ciekawa i wartościowa lekcja historii, którą mogliśmy odbyć w tak ważnych dla naszego kraju miejscach pamięci.


“Radomianie na drodze do niepodległości”

Wśród radomian biorących udział w uroczystym otwarciu wystawy w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu obecni byli uczniowie z kl. IIIA: Gabriel Głuch i Krzysztof Kośla oraz p. Ewa Wziątek. Zapraszamy do wysłuchania wywiadów!!!!

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress