Wycieczka do Kielc

Dnia 31 stycznia 2020 uczniowie klas pierwszych poznali uroki KIELC. To była bardzo udana wycieczka mimo deszczowej pogody.

W pierwszym etapie zaprezentowało się centrum miasta: Bazylika Katedralna Wniebowzięcia NMP wzniesiona w 1171 r. przez biskupa krakowskiego Gedeona oraz Pałac Biskupów Krakowskich wzniesiony w latach 1637-41 – obecnie Muzeum Narodowe. To tutaj obejrzeliśmy wystawę „STRACH” w postaci instalacji przestrzennych, rzeźb, filmu i obrazów znanych polskich oraz zagranicznych artystów np.: Pietro della Vecchia, Jacoba de Backera, Jonasza Sterna czy Zdzisława Beksińskiego. Strach jako jedna z najdotkliwszych ludzkich emocji pokazany był w formie alegorii, ekspresji w gestach, w wyrazie twarzy. Przedstawiony był strach przed śmiercią, upływem czasu, strach przed żywiołami czy wynikający z relacji międzyludzkich.

W drugim etapie uczniowie mogli bliżej poznać GEOLOGIĘ naukę o Ziemi, skałach, ich powstaniu, ułożeniu i wzajemnych zależnościach. Czy tak trudny dział geografii można pokazać ciekawie? Oczywiście. W Centrum Geoedukacji „Wietrznia” była wystawa multimedialna połączona z elementami statycznymi prezentująca teren Gór Świętokrzyskich od DEWONU do czasów dzisiejszych – zmiany klimatyczne, geologiczne oraz ewolucja świata organicznego. Można było samodzielnie poznać etapy tworzenia się różnych form terenu np. uskoków czy fałdów.

Odbyły się też warsztaty, podczas których młodzież mogła poznać minerały czy skały: magmowe, osadowe i metamorficzne. Zakończeniem edukacji geologicznej była podróż Kapsułą Czasu przez okres ponad 4,6 mld lat od PREKAMBRU przez wszystkie ery geologiczne.

Pełni wrażeń, nowej wiedzy wróciliśmy zadowoleni do Radomia.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress