Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Dzisiejsze czasy szczególnie dla młodego pokolenia są bez wątpienia czasami realnego dobrobytu. Od kilku pokoleń, a więc praktycznie od kilkudziesięciu lat wojnę znamy tylko z archiwalnych, dokumentalnych przekazów lub często przekoloryzowanych filmów i seriali o drugiej wojnie światowej. Coraz mniej wśród nas jest ludzi, którzy okrucieństwa tamtej gehenny doświadczyli osobiście. Jakże ważne jest więc przekazywanie młodemu pokoleniu Polaków wartości wynikających z tej lekcji historii.

Co roku w naszej szkole 1 marca uroczyście obchodzimy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tak ich nazwała ówczesna władza. To właśnie ci żołnierze, którzy po klęsce wrześniowej w 1939 roku postanowili jako partyzanci walczyć z okupantem hitlerowskim. Po przetoczeniu się w 1945 roku frontu wojny ze wschodu na zachód, z coraz większym przerażeniem obserwowali poczynania nowych władz Polski sterowanych przez wątpliwych wyzwolicieli ze Związku Radzieckiego. Pozbawieni wsparcia Rządu na Uchodźstwie, traktowani wrogo i podstępnie przez marionetkowy rząd na miejscu, postanowili walczyć dalej. Zdecydowali pozostać w lasach i prowadzić dalej partyzanckie życie. Być może z desperacji, może na skutek tego, gdy zobaczyli co się stało z ich towarzyszami broni, którzy zdecydowali się na złożenie broni po ogłoszeniu amnestii przez władze Polski. A okrucieństwo urzędników bezpieczeństwa w stosunku do nich przerosło wielokrotnie tak bestialskich niedawno hitlerowców.

Te bolesne przemyślenia z naszej niedalekiej przecież historii próbowali przekazać uczniom ich rówieśnicy. Przygotowana przez nas – nauczycieli i zaprezentowana przez młodzież garść historycznych faktów przeplatana pięknymi patriotycznymi pieśniami wprowadziła wszystkich w wyjątkowy nastrój zadumy i refleksji. Była to bez wątpienia wspaniała lekcja dla tych młodych ludzi. Jako nauczyciele jesteśmy przekonani, że ziarno rzucone dziś zaowocuje za kilkanaście lat, kiedy to oni będą decydować o losie naszej Ojczyzny. Niech więc przesłaniem na dzisiaj i na przyszłość staną się słowa: „Nigdy więcej wojny!”

Kinga Piasta, Katarzyna Standowicz, Jerzy Janiszewski

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress