Wycieczka w Góry Świętokrzyskie

Przepiękne Góry Świętokrzyskie, w dniu 9 października 2020, nasi uczniowie zobaczyli oczami Stefana Żeromskiego.

Z miejscowości Krajno grupa 41 uczniów udała się w kierunku góry Radostowa (451 m n.p.m.) – „góra domowa” Stefana Żeromskiego stanowiąca zachodnie zakończenie Pasma Łysogórskiego. Wejście nie było łatwe ale widoki po drodze rekompensowały zmęczenie. Trasa wiodła przez Puszczę Świętokrzyską pokazującą się w ślicznej, jesiennej odsłonie. U podnóża góry uczniowie mogli podziwiać zjawisko geologiczne Przełom Lubrzanki – przez wielu miejsce to uznawane jest za najbardziej malownicze w Górach Świętokrzyskich.

Punktem docelowym wycieczki była miejscowość Ciekoty – znajduje się tu teren zwany „Żeromszczyzną”, gdzie u stóp góry Radostowej stał dwór rodziny Żeromskich, co upamiętnia tablica wykonana z czerwonego piaskowca: „Stefan Żeromski przeżył tu lata dziecięce i młodzieńcze 1869-1883”. Nie istnieje już jego rodzinny dwór – jest jego replika, mieszcząca muzeum poświęcone pisarzowi, a na jego cześć w 2010 roku powstało centrum edukacyjne Szklany Dom, posadowione na ziemi należącej niegdyś do rodziny Żeromskich. Wnętrza dworku i zdobyte pamiątki z czasów Żeromskiego zrobiły wrażenie na wszystkich a opowiadane przez przewodników z wielką pasją historie z życia pisarza na pewno na długo zostaną w pamięci naszych uczniów.

Obok dworku niedaleko zalewu, na terenie zagospodarowanym do celów rekreacyjnych nasi uczniowie integrowali się przy ognisku i pieczeniu kiełbasek.

Czy nasi uczniowie pokochali to miejsce, poczuli to piękno, to coś, co Żeromski tu widział? – na pewno.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress