Festiwal internetowy z okazji Tygodnia Edukacji Globalnej (TEG)

W dniach 16 – 20 listopada 2020 grupa uczniów z klasy 2F w składzie: Aleksandra Dudzik, Milena Głowacka, Zuzanna Lis, Julia Pogodzińska wzięły udział w Festiwalu internetowym z okazji Tygodnia Edukacji Globalnej (TEG) – święta ludzi zainteresowanych światem i zmienianiem go zorganizowanym przez CEO. Ten międzynarodowy tydzień poświęcony globalnym wyzwaniom to ogólnoeuropejska inicjatywa zapoczątkowana w 1999 roku przez Centrum Północ-Południe działające przy Radzie Europy. Udział w TEG to możliwość włączenia się do globalnej akcji i wspólnego zmieniania świata na lepszy! Do udziału zgłosiło się ponad 100 zespołów z całej Polski, które wspólnie odkrywały wyzwania globalne i inspirowały się ciekawymi rozwiązaniami.

Festiwal odbywał się na dwóch platformach: https://festiwal.ceo.org.pl/wirtualny-festiwal-tydzien-edukacji-globalnej-2020-z-ceo https://globalna.padlet.org/1/TEG_CEO1

Zadania, które młodzież miała do wykonania miały na celu zainspirowanie i pogłębienie jej wiedzy na temat współzależności globalnych.

Dzień 1 (poniedziałek) Stop nierównościom! Zadania dotyczyły drastycznych nierówności na świecie Młodzież poznała cele Zrównoważonego Rozwoju i wspólnie z innymi zaangażowanymi ludźmi, instytucjami i organizacjami oraz mogła podjąć działania na rzecz bardziej sprawiedliwego świata dla wszystkich. Dzień 2 (wtorek) Zmiana klimatu Tego dnia młodzież zdobyła wiedzę na temat przyczyn i skutków zmiany klimatu. Zaplanowali aktywności dla siebie i swojej rodziny a także działania na rzecz klimatu, w które będzie się mogła włączyć Nasza szkoła. Dzień 3 (środa) Migracje W tym dniu odpowiadali na pytanie “Po co sięgać do osobistych opowieści migrantów i migrantek oraz opowiadania historii?”, “Czym taka opowieść różni się od tego, co możemy o nich przeczytać w mediach tradycyjnych i społecznościowych?”. W ramach jednego z zadań przyglądali się, jak przybysze i przybyszki z różnych stron świata zmieniają Naszą społeczność lokalną. Dzień 4 (czwartek) Ochrona środowiska i zrównoważony rozwój Ostatni dzień festiwalu poświęcony był zagadnieniom związanym z troską o środowisko naturalne i zrównoważony rozwój. Wspólnie przyjrzeli się, kto zmienia świat na lepsze oraz jakie mamy związane z tym plany. Zastanowili się, kto jeszcze może wpływać na losy środowiska oraz ludzi i czy każdy z nas ma równe możliwości działania?

W ramach Festiwalu internetowego odbyło się webinarium poświęcone temu, jak dziennikarze i dziennikarki mogą odpowiadać na globalne wyzwania. “Czy słowem można zmienić świat?”

Dzięki Festiwalowi nasza młodzież mogła:

  • poznać grupy projektowe z całej Polski,
  • przećwiczyć umiejętność współpracy w grupie na odległość, wykonać konkretne działania, które zwiększały poczucie sprawstwa,
  • poczuć pozytywne emocje dzięki formie nauki poprzez zabawę,
  • wzmocnić wiedzę o Celach Zrównoważonego Rozwoju i wyzwaniach globalnych,
  • kształtować ważne kompetencje kluczowe – krytycznego myślenia, komunikacji oraz postawy solidarności i odpowiedzialności.

Dziękuję za zaangażowanie:  Opiekun grupy Elżbieta B

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress