Podziękowania za realizację projektu BohaterON!

W roku szkolnym 2020/21 projekt BohaterON był realizowany w X LO w Radomiu w wybranych klasach o profilu humanistycznym. Nasi uczniowie w ubiegłych latach uczestniczyli w spotkaniach z panią Lucyną Adamkiewicz, które były organizowane na terenie placówki i w wycieczkach do Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Więzienia Pawiak, Mauzoleum Walki i Męczeństwa w Alei Szucha w Warszawie oraz Państwowego Muzeum na Majdanku. Znali już doskonale założenia programowe projektu BohaterON. W tym roku szkolnym powróciliśmy do tamtych wydarzeń. To były bardzo wzruszające wspomnienia. Nasze tegoroczne działania skupiły się na zajęciach edukacyjnych, podczas których odbyły się projekcje filmów: “Powstanie Warszawskie 01.08-02.10 1944”, “Miasto ruin”, “Powstanie warszawskie oczami dzieci”. Każdy z tych filmów został omówiony, był również czas na dyskusję.

Realizujący projekt uczniowie wyszli z bardzo ciekawą inicjatywą i zaproponowali, by pokazać jak aktywnie we współczesnym życiu społeczno – politycznym uczestniczą Powstańcy. W trakcie zajęć przygotowanych przez młodzież zaprezentowano bardzo dużo artykułów prasowych oraz filmów z wystąpieniami Powstańców podczas różnego rodzaju akcji, manifestacji, uroczystości państwowych, jubileuszy, rocznic historycznych i wydarzeń. Ogrom informacji, jakie odnaleziono niezwykle zaskoczył uczestników projektu. Okazało się, że uczestnicy Powstania Warszawskiego to nadal bardzo aktywni i odważni ludzie, którzy głośno i stanowczo wyrażają swoje poglądy.

Od kilku lat uczniowie X LO własnoręcznie tworzą i wysyłają także kartki do Powstańców, by podziękować za odwagę i pokazać, że pamiętają o ludziach, którzy uczą, czym jest patriotyzm i miłość do Ojczyzny.

W tym roku, za realizację działań w ramach programu BohaterON otrzymaliśmy podwójne podziękowania. Jedno od organizatorów, drugie – niezwykłe, od Powstańca – Pana Bogdana Bartnikowskiego ps. “Mały”, autora książki „Dzieciństwo w pasiakach”, który w czasie powstania był łącznikiem, w IV Obwodzie Ochoty – Reduta Kaliska.

Podziękowania za naszą pracę, sprawiły nam ogromną satysfakcję, ale karta otrzymana od Powstańca – to dla nas wyjątkowe wyróżnienie i niezwykle cenna pamiątka.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress