Wycieczka do Auschwitz-Birkenau

1 października 2021 roku zapisał się na kartach naszej szkolnej kroniki jako dzień wycieczki, która poruszyła nasze serca i umysły. Celem wyprawy klas 1, 2 i 3 był Auschwitz-Birkenau, były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady. Pod opieką przewodników zwiedzaliśmy stałe wystawy oraz obiekty na terenie obozu macierzystego Auschwitz I. Następnie udaliśmy się do obozu Auschwitz II-Birkenau, gdzie zobaczyliśmy najważniejsze obiekty poobozowe: rampę wyładowczą, ruiny komór gazowych i krematoriów oraz baraki więzienne. Ta niezwykle poruszająca wyprawa do Oświęcimia była dla nas prawdziwą lekcją życia, historii o tragicznych wydarzeniach, które miały miejsce w czasie II Wojny Światowej.

Wspólnie uznaliśmy, że dla nas Auschwitz jest symbolem zarówno w sensie emocjonalnym, jak i intelektualnym. To symbol najgorszego zła, którego może dokonać człowiek, a także symbol braku człowieczeństwa.

Niezwykle miłym akcentem na zakończenie wycieczki było podarowanie nam przez księgarnię w Brzezince publikacji dwujęzycznej, w języku polskim i francuskim pod tytułem Krzyk – Le Cri. Halina. Jest to książka o Halinie Ołomuckiej, malarce, która była więźniem obozów w Majdanku, a potem w Auschwitz. Przy życiu trzymało ją pragnienie: „Chcę żyć, być wolną! Malować znaczyło żyć, żyć znaczyło malować”. Kobiety więźniarki, prosiły: „Jeśli przeżyjesz, nie zapomnij, rysuj nas, dzięki twoim rysunkom świat dowie się, co się zdarzyło”. Halina nigdy o tym nie zapomniała. Książka z autentycznymi pracami nieżyjącej już Haliny Ołomuckiej zasili zbiory naszej szkolnej biblioteki. Gorąco zachęcamy do tej lektury.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress