Rocznica śmierci pani Lucyny Alicji Adamkiewicz

22 09 2022 roku minął rok od śmierci pani Lucyny Alicji Adamkiewicz pseudonim Ewa, uczestniczki Powstania Warszawskiego, więźniarki niemieckich obozów koncentracyjnych. Nasze Liceum miało zaszczyt uczestniczyć w obchodach rocznicy tej wspaniałej Osobowości w Domu Pomocy Społecznej Weterana Walki i Pracy.

Wisława Szymborska trafnie twierdziła, że Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci. Pragniemy z pamięci o życiu naszej Bohaterki czerpać siłę do umacniania współczesnej, polskiej wolności, by życie więźniarki obozów koncentracyjnych było źródłem dumy narodowej i inspiracji do pracy dla suwerennej Rzeczypospolitej. Pani Lucyna będąc naszym Gościem przekazała zadanie: jedności ponad podziałami. Możemy się różnić – bo to prawo wolnych ludzi, ale musimy pamiętać, że łączy nas wolna Polska. Mamy służyć najlepiej jak potrafimy naszej Ojczyźnie i działać dla wspólnego dobra. To fundament naszej wspólnoty. Pani Lucyna podkreślała obowiązek bycia dumnym ze swojego kraju, ponieważ jesteśmy królewskim ludem Piastowym. Samorząd Uczniowski w hołdzie dla bohaterki Powstania Warszawskiego przygotował montaż słowno – muzyczny, który zyskał bardzo dobre recenzje. Wnuk pani Lucyny – Łukasz Mierzejewski, w pięknych słowach podziękował naszej społeczności za pamięć, za dzień wielkiego uczczenia godności, godnej postawy żołnierza Armii Krajowej. Pan Mierzejewski podkreślił, że nasza młodzież stoi na straży patriotycznych wartości. Dla nas – społeczności Liceum Konarskiego – szkoły z sercem – etos bohaterki pani Lucyny Adamkiewicz stał się jednym z elementów polskiej tożsamości narodowej. Wspólnie zaśpiewana pieśń patriotyczna – Rota, stała się przysięgą, że będziemy zawsze szanować Polskę, uczyć się patriotyzmu, poświęcenia dla dobra wspólnego, spoglądając na doskonały wzorzec jaki pozostawiła po sobie pani Lucyna Adamkiewicz.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress